Życie po zerwaniu ACL. Jak wrócić do pełnej sprawności?

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która najczęściej dotyka młode, aktywne fizycznie osoby. Są dyscypliny sportowe, w których szczególnie często dochodzi do tego rodzaju urazów. Jazda na nartach, koszykówka, a także piłka nożna to sporty, które zbierają największe żniwo przypadków uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego. Kontuzja ta w przypadku sportowców jest leczona bardzo szybko, przeważnie w szwajcarskich czy włoskich klinikach, jednakże zwykli, szarzy ludzie nie mają możliwości powrotu do zdrowia po kilku miesiącach kosztownych terapii.

Czy powrót do normalnej aktywności po urazie ACL jest możliwy?

ACL jest poważnym problemem medycznym, który często wymaga leczenia operacyjnego. I choć powrót do zdrowia po tego rodzaju kontuzjach jest procesem długotrwałym i kilkuetapowym, to szybka diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia pomagają w odzyskaniu pełnej sprawności. Niezwykle ważna jest także rehabilitacja ACL. Zaleca się ćwiczenia na wzmocnienie ACL jeszcze przed zabiegiem rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Mają one na celu wzmocnienie mięśni i przyspieszenie powrotu do normalnej aktywności. Rehabilitacja poprawia także ruchomość stawu, niweluje obrzęki i pomaga w procesie regeneracji uszkodzonych tkanek. Jednak największą jej zaletą jest to, że znacząco skraca czas rekonwalescencji po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym.

Rehabilitacja – efektywna pomoc w powrocie do aktywności

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to nie wyrok skazujący na całkowite wycofanie się z uprawiania sportu. Nowoczesne metody leczenia dają ogromną szansę powrotu do aktywności fizycznej i pełni zdrowia, a w szczególności rekonstrukcja ACL Cwiczenia w domu po zabiegu są żmudne i czasochłonne, ale konieczne. Choć codzienna rehabilitacja ACL nie należy do przyjemności, a często bolesne ćwiczenia potrafią skutecznie zniechęcać do ich wykonywania, nie warto z nich rezygnować. Ćwiczenia izometryczne, wspomagające zginanie stawu kolanowego i wzmacniające mięśnie stosuje się w pierwszym okresie po zabiegu rekonstrukcji ACL. Uzupełnia się je w późniejszym czasie o jazdę na rowerze stacjonarnym i ćwiczenia oporowe dla zginaczy kolana. I choć proces powrotu do zdrowia jest długotrwały to zakłada się, że już po około 9 miesiącach od zabiegu jest możliwy powrót do normalnej aktywności, a po około 3 latach następuje całkowita przebudowa zrekonstruowanego więzadła krzyżowego.

Opracował: Rehabilitant Przemysław Jeziorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *