Znamiona i pieprzyki – czy są one groźne?

[REKLAMA]

Znamiona barwnikowe znane powszechnie jako pieprzyki są tak naprawdę miejscem, gdzie doszło do powstania skupiska komórek barwnikowych. Występują na powierzchni skóry ogromnej części populacji ogólnej, mając podłoże genetyczne lub wirusowe. Zmiany te należy bacznie obserwować, ponieważ są one podatne na rozwój komórek nowotworowych.

Pieprzyki — na co zwrócić uwagę?

Pieprzyki same w sobie nie są zmianami groźnymi dla zdrowia i życia. Ryzyko wystąpienia najbardziej agresywnego nowotworu skóry, jakim jest czerniak, niesie ze sobą pojawienie się zmian atypowych. Niebezpieczne zmiany można poznać po tym, że są one asymetryczne, posiadają nieregularne brzegi, ich koloryt jest nierównomierny, posiadają średnicę powyżej 5 milimetrów oraz zmieniają się na przestrzeni czasu. Ryzyko potęguje się wraz z wystąpieniem takich objawów jak krwawienie, sączenie się, łuszczenie się lub świąd w obszarze zajmowanym przez zmianę. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.

Pieprzyki — czynniki ryzyka

Osobami, które powinny, regularnie wykonywać badanie znamion są te, które posiadają w historii rodzinnej zachorowania na czerniaka i inne choroby nowotworowe, co mogłoby sugerować ewentualne obciążenie genetyczne. Do czynników ryzyka zaliczają się częste kąpiele słoneczne bez zastosowania odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego, jasna karnacja, wystąpienie poparzeń słonecznych na obszarach, gdzie zlokalizowane są pieprzyki. Pacjenci, którzy znajdują, się w grupie ryzyka wystąpienia czerniaka powinni dokonywać comiesięcznych samokontroli posiadanych znamion, a raz w rok udać się na specjalistyczne badanie znamion do lekarza dermatologa.

Badanie znamion

Badanie znamion polega na dokonaniu przez specjalistę oględzin pieprzyków. Na podstawie ich kształtu, kolorytu i wielkości lekarz dokonuje, oceny ryzyka rozwinięcia się nowotworu. Badanie znamion wykonywane jest poprzez znaczne powiększenie ich optycznie przy użyciu dermatoskopu. Dzięki temu spotkanie z dermatologiem w celu oceny stanu pieprzyków jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Całkowitą pewność co do charakteru zmian skórnych, zapewnia jednak tylko przeprowadzone badanie histopatologiczne. Lekarz najpierw zleca usuwanie pieprzyków, by przekazać pozyskany w ten sposób materiał do laboratorium.

Usuwanie pieprzyków

Dobrą praktyką jest usuwanie pieprzyków, które zdają się być niepokojące jak najszybciej. Dzięki temu działaniu pacjent zostaje maksymalnie zabezpieczony przed ryzykiem przemienienia się zmiany w nowotwór, który zbagatelizowany mógłby, zacząć dawać przerzuty do innych części organizmu w tym układu krwionośnego i limfatycznego. Usuwanie pieprzyków polega na zastosowaniu metody chirurgicznej. Wycięta zmiana poddawana jest badaniom histopatologicznym w celu rozstrzygnięcia, czy była ona agresywna. Z powodzeniem można wykorzystać usuwanie pieprzyków również przy zmianach, które pacjent uważa za nieestetyczne oraz tych, które często są podrażniane w wyniku kontaktu z odzieżą, gdy znajdują się w okolicy bioder lub ramion.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *