Zioła na miażdżycę
Miażdżyca to groźna choroba, której początki są niepozorne. Rozwijać się może nawet przez wiele lat, przez co w efekcie odkładania się lipidów na ścianach naczyń dochodzi do ograniczenia przepływu naczyniowego. Uznawana jest za jedną z najbardziej powszechnych chorób układu krążenia. Zagrożone miażdżycą może być nie tylko serce, ale także nerki, żyły w nogach oraz mózg. Wynika to z ograniczonego zaopatrzenia w tlen, a także wielu składników odżywczych poszczególnych narządów. Prowadzić może to do poważnych skutków: zawału, udaru, a nawet amputacji, właśnie dlatego tak istotna jest profilaktyka miażdżycy. Pomóc nam może w tym kontrolowanie poziomu cholesterolu.
Objawy miażdżycy- sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka
Nasze tętnice swoim wyglądem mogą przypominać rurki z gładkimi ścianami, które na przemian kurczą się i rozszerzają. W ten sposób krew przepływa swobodnie do wszystkich narządów. Zdarza się jednak, że w naczyniach pojawiają się niekorzystne zmiany, głównie ze względu na obecność we krwi złego cholesterolu, który łącząc się ze sobą tworzy tzw. blaszki miażdżycowe, przez co naczynia zwężają się i usztywniają. Na tym właśnie polega miażdżyca. Głównym jej winowajcą jest zatem cholesterol. Kto więc może znaleźć się w grupie ryzyka? Będą to przede wszystkim osoby, które nie wykazują aktywności fizycznej, są uzależnione od palenia, a przy tym nie dbają o swoją dietę. Wystarczy jednak zmienić nawyki i zaufać naturalnym sojusznikom.
Odpowiednia dieta to podstawa
Najlepsza profilaktyka przeciwmiażdżycowa to stosowanie zbilansowanej diety, której podstawę będą stanowić warzywa. Nie może zabraknąć w niej cebuli oraz czosnku. Cebula zawiera bowiem substancje rozpuszczające fibrynę, która powoduje zakrzepy krwi. Korzystnie wpływa również na szczelność naczyń krwionośnych i pomaga obniżyć ciśnienie. Możemy spożywać ją surową lub w postaci syropu. Czosnek wykazuje wiele właściwości leczniczych i jest bardzo doceniany w medycynie naturalnej. W związku z tym, że zawiera związki siarkowe, obniża ciśnienie krwi i jednocześnie zapobiega tworzeniu się zatorów. Innym, warzywem pomocnym w profilaktyce miażdżycy będzie karczoch, która wspomaga procesy oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Działania antymiażdżycowe posiadają także owoce, jak chociażby grejpfrut i czerwone winogrona oraz zielona herbata i kakao.
Zioła pomocne w leczeniu miażdżycy
W profilaktyce i leczeniu miażdżycy pomocne będą także zioła, zwłaszcza, takie które wspomagają przepływ krwi i pobudzają krążenie. Należą do nich m.in. pączki sosny, z których sporządza się syrop, a także liście rozmarynu, które będą doskonałe do przygotowania naparu. Innym ziołem, odgrywającym istotną rolę jest głóg. Badania wykazały, że chroni serce i normuje ciśnienie tętnicze krwi. Co ważne ekstrakt z głogu można pić przez wiele miesięcy, bez obaw o pojawienie się skutków ubocznych. To jednak nie wszystko. Wśród ziół wykazujących właściwości antymiażdżycowe wymienia się również: miłorząb, ziele jemioły i owoce kasztana. Ich połączenie daje najlepsze rezultaty, dlatego warto wybierać preparaty oparte na tego rodzaju składnikach. Na poprawę krążenia wpływa ponadto nawłoć i dziurawiec. W jakiej postaci je przyjmować? Mogą to być napary lub suplementy diety. Sprawdzonym sposobem są także leki ziołowe.
Więcej o ziołach na miażdżycę przeczytasz na: Leki Natury
Miażdżyca to poważna choroba, która przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo aby nagle zaatakować ze zdwojoną siłę. Z tego powodu tak istotne są regularne badania i profilaktyka. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Zioła są ważne w leczeniu miażdżycy.Ale nie zapominajmy też o lekach przepisanych przez lekarza.