Zespół bezdechu sennego
Codzienne obowiązki praca, dom, stres i ciągła gonitwa nie nastrajają nas zbyt pozytywnie. Jesteśmy zmęczeni, często niewyspani i jedyne o czym marzymy to porządnie wypocząć. Raz na jakiś czas pozwalamy sobie na to, aby wcześniej położyć się i zregenerować siły. Ale pomimo długiej nocy, my nadal nie czujemy się jak „młody Bóg”… Czy mogą być tego inne przyczyny?
Zespół bezdechu nocnego – czyli co mi dolega?
Jeżeli pomimo długiego, jakby się zdawało, snu, my nadal jesteśmy niewyspani, mamy bóle głowy, wszystko nas drażni, może to oznaczać, że nasz organizm nie miał wcale okazji na regenerację. A wszystko to dzieje się poza naszą świadomością. Wprawdzie od dłuższego czasu żona narzeka, że ciągle chrapiesz, ale zrzucałeś to na barki przemęczenia. Może się jednak okazać, że nasza dolegliwość jest dużo poważniejsza. Mowa o zespole bezdechu nocnego, który w skrócie można podsumować jako dolegliwości chorobowe wywołujące bezdech senny. Bezdech określa się jako przerwy w wentylacji płuc na okres dłuższy niż 10 sekund lub spłycanie oddechu o 50%. Przyczyny bezdechu mogą być różne: otyłość, alkohol, palenie papierosów, ale również zdrowotne, tj.: krzywa przegroda nosa, nieprawidłowa budowa gardła, czy zbyt przerośnięta tkanka po infekcjach.
W każdym z tych przypadków należy jedna pamiętać o tym, że nieleczenie zespołu bezdechu nocnego jest bardzo groźne i może powodować poważnie choroby, m.in. zawał, udar mózgu.
Jeśli zastanawiasz się czy cierpisz na bezdech senny sprawdź gdzie możesz się przebadać: philips.pl/healthcare/bezdech/gdzie-sie-zbadac
OBS – objawy i przyczyny
Jedną z najczęstszych form zespołu bezdechu nocnego jest tzw. OBS, czyli obturacyjny bezdech senny. W 1999 roku, zgodnie z definicją opracowaną przez American Academy of Sleep Medicine, OBS to choroba, która charakteryzuje częste, powtarzalne epizody zatrzymania lub ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych przy intensywnej pracy mięśni oddechowych. OBS obejmuje ok. 85% przypadków bezdechu. Zanim udamy się do specjalisty możemy zweryfikować informacje dotyczące tej dolegliwości wpisując w przeglądarce internetowej: „obturacyjny bezdech senny przyczyny” – pozwoli nam to na lepsze przygotowanie się przed pierwszą wizytą. Krótka lektura na temat tego schorzenia może też pomóc nam wykluczyć ewentualną diagnozę postawioną samodzielnie. Kolejnym punktem, który możemy wpisać w wyszukiwarce to „nerwica a bezdech senny”. Jedno nie musi wykluczać drugiego, niemniej warto przygotować się na ewentualne pytanie ze strony lekarza.
Jeśli będziemy bardziej świadomi niedogodności, które nas dotykają, łatwiej i szybciej będzie przeprowadzić wywiad przez lekarza specjalistę i skierować nas na odpowiednie badania.