Zdrowy sen: najważniejszy jest materac

Sen jest czasem, w którym organizm powinien móc zregenerować się po całym dniu ciężkiej pracy. Aby jednak był zdrowy i efektywny, trzeba zapewnić sobie ku temu odpowiednie warunki. Jak to zrobić i dlaczego akurat materac decyduje o tym, czy się wysypiamy?

Odpowiednia twardość materaca

Ludzie różnią się między sobą, w związku z czym ich preferencje również są różne – dotyczy to także stopnia twardości materaca. Niektórzy lubią spać miękko, inni lepiej odpoczywają na twardym podłożu. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania fizyczne. Dla przykładu osoby o wadze niższej niż 80 kg powinny wybierać materace o średniej twardości, o większej niż 80 kg – twarde. Należy też pamiętać, że nasze upodobania lubią się zmieniać, w efekcie materac, na którym aktualnie śpimy może przestać być dla nas wygodny. A gdyby tak kupić materac, w którym twardość można niemal dowolnie i w każdej chwili zmieniać, na przykład poprzez przełożenie jego poszczególnych warstw? Wówczas miałoby się pewność, że produkt może sprostać zmiennym potrzebom użytkownika (takie rozwiązanie oferuje marka materacy medycznych SleepMed). Poza tym warto wybrać model o siedmiu strefach twardości – to zapewni doskonałe dopasowanie do poszczególnych partii ciała i sprawi, że materac będzie uginać się wyłącznie w miejscu nacisku. Tak skonstruowany produkt zapewni idealne podparcie dla kręgosłupa, co jest istotne zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na problemy z nim związane. Pozwoli także na swobodny odpoczynek mięśni, gdyż nie będą one napięte podczas snu.

Liczy się wnętrze

Nie bez znaczenia jest również to, co znajduje się wewnątrz materaca. Szczególnie poleca się produkty stworzone z dwóch rodzajów pianek: wysokoelastycznej z technologią Airforce i termoelastycznej. Pierwsza z nich została nacięta w specjalną kratkę wentylacyjną, co zapewnia maksymalny obieg powietrza wewnątrz materaca. – taka budowa sprawia, że ciepło i wilgoć, które organizm wytwarza podczas snu, kierowane są do otwartych komór, a delikatne ruchy ciała pozwalają materacowi na nabieranie świeżego powietrza. To rozwiązanie zapewnia higienę na najwyższym poziomie. Z kolei nowoczesna pianka termoelastyczna idealnie dopasowuje się do kształtów ciała, reagując na jego temperaturę. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia komfort na najwyższym poziomie i daje przyjemne uczucie otulenia, lecz także sprawia, że kręgosłup jest idealnie podparty, poprawia krążenie i zapobiega powstawaniu odleżyn, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które dużo czasu spędzają w pozycji leżącej.

Higiena i bezpieczeństwo

Nie bez znaczenia, zwłaszcza dla alergików, jest fakt, że materac powinien być bezpieczny i antyalergiczny. Gwarantują to między innymi produkty z technologią Airforce, a także te wyposażone we wspomnianą wyżej higieniczną piankę termoelastyczną, która zapobiega osadzaniu się kurzu oraz rozwojowi grzybów, roztoczy czy bakterii. Warto też zwrócić uwagę na pokrowiec, którym jest pokryty materac. Najlepiej gdyby posiadał on zamek błyskawiczny umożliwiający jego zdjęcie i wypranie. Warto również zwrócić uwagę na pokrowce ze specjalną apreturą zmiękczającą (hydrophilic softener), zwiększającą odprowadzanie wilgoci, a także dodającą dzianinie przyjemnej miękkości.

Zadbaj kompleksowo o swoją sypialnię

Choć to odpowiednio dobrany materac jest najważniejszy, nie możemy zapominać również o pozostałych czynnikach wpływających na zdrowy sen. Przede wszystkim w sypialni nie może być zbyt ciepło, bo organizm nie będzie mógł przejść w stan spoczynku. Dlatego najlepiej jest wywietrzyć pomieszczenie przed położeniem się spać. Udowodniono również, iż lepiej zasypia się w pomieszczeniach ciemnych, zatem jeśli za Twoimi oknami świecą uliczne latarnie lub po prostu przeszkadza Ci światło księżyca – zainwestuj w rolety, zasłony bądź żaluzje. Postaraj się także dobrać odpowiednią pościel – latem doskonale sprawdzi się cienka, z niewielką ilością wsadu, natomiast na zimę najlepsza będzie gruba puchowa. Nie bez znaczenia jest też piżama – latem wybierz cieńszą, natomiast zimą taką z długim rękawem bądź wykonaną z flaneli.

Zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trzeba się o niego szczególnie zatroszczyć. Jeśli szukasz antyalergicznego materaca, który pozwoli Twoim mięśniom na relaks, a także zapewni idealne podparcie dla kręgosłupa oraz komfort na najwyższym poziomie, wybierz materace medyczne SleepMed produkowane przez światowy koncern Hilding Anders – to sprawdzone modele, które zagwarantują Ci bezpieczeństwo i wygodę.

Jeden komentarz do “Zdrowy sen: najważniejszy jest materac

  • 18 lutego 2018 o 09:45
    Bezpośredni odnośnik

    Od paru lat używam materaca z wsadem z gorczycy.Dobrze się śpi i kręgosłup nie boli.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *