Ząb mądrości – wyrwać czy leczyć
Cieszące się niezbyt pochlebną opinią „ósemki” są trzecimi zębami trzonowymi, które pojawiają się zazwyczaj po 18 roku życia, a niekiedy nawet i później. Kiedy zęby mądrości zaczynają się wyżynać, w większości przypadków w szczęce brakuje już na nie miejsca, co jest przyczyną pojawienia się stanów zapalnych i chorób przyzębia. Zatem czy zęby mądrości lepiej jest od razu usunąć czy leczyć?
Kłopotliwe zęby mądrości
Trzecie zęby trzonowe wykształcają się pomiędzy 18 a 25 roku życia, niestety bardzo często pojawiają się one u pacjentów znacznie starszych, czasami jednak nie wyrzynają się one w ogóle. Właśnie ze względu na stosunkowo późny okres wzrostu popularne „ósemki” określa się potocznie mianem zębów mądrości.
Faza wzrostu „ósemek” jest stopniowa i bardzo powolna, zęby mogą wyrzynać się nawet do kilku lat. Ich głównym zadaniem jest rozdrabnianie i przeżuwanie spożywanego pokarmu. Niestety z racji trudno dostępnego położenia zęby mądrości dosyć szybko się psują, co jest wynikiem ich niedokładnego szczotkowania.
Jakie objawy towarzyszą wyrzynaniu się ósemek?
Zęby mądrości jeszcze przed pojawieniem się wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Są to m.in.: przeszywający ból w tylnej okolicy żuchwy, podwyższona temperatura ciała, problemy z zatokami, obrzęk twarzy, bóle głowy, nieprzyjemny oddech, krwawienie z dziąseł.
Osoby, u których jeszcze nie pojawiły się „ósemki”, a które zauważą u siebie charakterystyczne objawy mogą domniemać, że proce wyrzynania zębów mądrości właśnie się rozpoczął.
Wyrwać czy leczyć?
To pytanie pojawia się w głowie każdego, kto stał się (nie)szczęśliwym posiadaczem „ósemek”. Opinie na ten temat są różne, część stomatologów zachęca do natychmiastowego wyrywania zębów mądrości w celach profilaktycznych. Obecność trzecich zębów trzonowych może negatywnie wpływać na stan całego uzębienia, zwłaszcza w sytuacji kiedy w łuku zębowym nie ma na nie wystarczającej ilości wolnego miejsca. Głównym wskazaniem do ekstrakcji zęba jest próchnica i choroby przyzębia oraz jego nieprawidłowe ułożenie. Warto również wspomnieć o tym, że „ósemki” usuwa się metodą tradycyjną poprzez użycie kleszczy lub chirurgicznie poprzez tzw. dłutowanie.
Czy zęby mądrości się leczy? Jeżeli „ósemki” są zdrowe a ich ułożenie jest prawidłowe wówczas nie ma konieczności ich usunięcia. Pomimo tego należy pamiętać o ich regularnym kontrolowaniu w gabinecie stomatologicznym.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.
Ząb Mądrości jest dla Wróżki Zębuszki, więc tak leczyć? Ale czy to boli? Właściwie nie leczyć tylko wyrwać.