Utrata słuchu to nie wyrok
Utrata słuchu nie musi stawać na drodze do szczęścia osobistego i zawodowego. Wśród niedosłyszących znajduje się wiele wybitnych osób, w tym także muzycy i aktorzy. Ty również możesz prowadzić całkiem normalne i bardzo satysfakcjonujące życie. Jak to zrobić? Podpowiadamy:
Zostań ekspertem
Osoby niedosłyszące często są nieśmiałe, niepewne siebie, ponieważ z góry zakładają, że zostaną odrzucone przez ludzi. Skutecznym sposobem na zwiększenie pewności siebie jest zostanie ekspertem w danej dziedzinie. Znajdź swoje mocne strony i zrób z nich największy aut. To powinno być coś, co zaimponuje innym ludziom, np. bogata wiedza historyczna, znajomość jakichś sztuczek, rękodzieło. Utrata słuchu zejdzie na boczny plan, gdy okaże się, że znajomi Cię podziwiają lub proszą o poradę.
Rób to samo co wszyscy
Po prostu. Największą bolączką osób z wadami słuchu jest izolacja od społeczeństwa. Brak pewności siebie, obawa przed niezrozumieniem, wyśmiewaniem czy dyskryminowaniem sprawiają, że zamykają się na świat i wiele tracą. Niedosłuch stawia pewne ograniczenia, ale dość szybko można się z nimi uporać. Dzięki nowoczesnym aparatom słuchowym osoby niedosłyszące mogą uprawiać większość sportów, chodzić do kina, na randki, wychowywać dzieci, podróżować po świecie, tańczyć, pracować, uczyć się. Wystarczy otworzyć się na nowe doświadczenia, by przekonać się, że życie może być naprawdę piękne i satysfakcjonujące.
Znajdź pracę, która będzie Ci sprawiać radość
Na brak satysfakcji zawodowej narzekają tak samo osoby sprawne, jak i niepełnosprawne. Praca kojarzy się z obowiązkami, problemami, ale też własnymi pieniędzmi, rozwojem, poznawaniem nowych ludzi. Utarło się, że osoby niedosłyszące mogą wykonywać tylko nieskomplikowane prace fizyczne. To nieprawda, zwłaszcza że wiele osób ma dobre wykształcenie i nie ma potrzeby, by wykonywali prace poniżej swoich kwalifikacji.
Uwierz, że możesz mieć ciekawą pracę i zajmować wysokie stanowisko. Wady słuchu nie stoją na przeszkodzie, by zostać programistą, pisarzem, ogrodnikiem, kucharzem.
Udaj się na terapię
Trudności z komunikacją to nie jedyne problemy osób niedosłyszących. Niesłyszący mają takie same zmartwienia, jak wszyscy: cierpią na depresję, alkoholizm, zakochują się, rozwodzą, mają problemy wychowawcze z dziećmi. I tak samo powinni korzystać z pomocy terapeutów, którzy pokazują, jak radzić sobie z codziennością. Kiedy życie Cię przytłacza, szukasz sensu życia, nie wahaj się szukać wsparcia specjalisty.
Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą rehabilitacji w przypadku utraty słuchu jest użytkowanie aparatu słuchowego. To nie jest ani trudne, ani kosztowne. Aparat słuchowy nie kompensuje w pełni ubytku słuchu, ani nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie normalnego życia. Jeżeli występują u Ciebie problemy ze słuchem, koniecznie udaj się na badanie słuchu, bo być może potrzebujesz aparatu słuchowego. Zachęcamy również do wcześniejszego wykonania wstępnego bezpłatnego testu słuchu online. Dowiesz się, czy warto udać się na bardziej specjalistyczne badania.