Udar mózgu – przyczyny i objawy
W przypadku udaru mózgu konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska. Niestety jego objawy nie zawsze są bardzo wyraźne i mogą być bagatelizowane, co powoduje, że chory otrzymuje pomoc za późno. Na jakie dolegliwości należy zwrócić uwagę, aby zapobiec powikłaniom lub nawet śmierci?
Co stanowi przyczynę udaru mózgu?
Przyczynę udaru mózgu stanowi zakrzepica tętnicy, która zaopatruje mózg w krew. Pod wpływem udaru dochodzi do obumarcia części mózgu ze względu na brak dopływu krwi do tkanki mózgowej. Jeśli przepływ krwi jest, ale słaby, wówczas również mamy do czynienia z udarem. Komórki mózgu do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości krwi, a gdy jej nie otrzymują lub występują pewne braki, przestają spełniać swoje zadanie.
Jakie są najczęstsze objawy udaru?
Symptomy udaru mózgu są różnorodne. Najczęściej występujące objawy to:
- zaburzenia mowy lub problemy ze zrozumieniem mowy innej osoby i towarzyszący im stan zmieszania,
- osłabienie mięśni twarzy lub nawet ich częściowy paraliż,
- osłabienie lub paraliż kończyn dolnych albo górnych, silniej obejmujący najczęściej jedną część ciała,
- zaburzenia widzenia występujące w jednym lub obu oczach,
- wystąpienie nagłych problemów z połykaniem,
- splątanie, utrata poczucia równowagi, zaburzenia koordynacji i zawroty głowy.
Zdarzają się sytuacje, że osoba mająca udar nagle upada, ale podnosi się i dalej spędza czas, rozmawiając np. ze znajomymi i nic nie wskazuje na poważniejszy problem, ale zwykle towarzyszy jej uczucie zmęczenia lub niewielkie objawy, które tłumaczy jako problemy wieku podeszłego lub przemęczenie wywołane nadmiarem pracy itp. Jeśli jakiekolwiek objawy wydadzą się podejrzane, należy przeprowadzić test Cincinnati Prehospital Stroke Scale (CPSS). Osobę, u której podejrzewa się udar należy poprosić, aby się uśmiechnęła, ponieważ wówczas można zaobserwować oznaki paraliżu mięśni. Podniesienie obu rąk do góry także jest pomocne w ocenie wystąpienia ewentualnego osłabienia mięśniowego. Zaburzenia mowy łatwo ujawnić, nakazując powtarzanie prostego zdania – np. „dzisiaj mamy piękną pogodę”. Ostatni test to wystawienie języka – jeśli jest skierowany bardziej w którąś stronę, to sugestia, że doszło do udaru.
Jak należy postępować w przypadku wystąpienia objawów?
Gdy wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, należy kierować się wskazówkami zamieszczonymi na stronie https://www.zakrzepica24.pl/o-zakrzepicy/udar-mozgu, w których podkreślono konieczność jak najszybszego skontaktowania się z pogotowiem. Szybka reakcja umożliwi znalezienie się w możliwie krótkim czasie pod opieką lekarską. Może to zapobiec nie tylko śmierci, ale również poważnym powikłaniom, które wiążą się z zaburzeniami funkcji mózgu. Jeśli dojdzie już do poważnego uszkodzenia mózgu, nie zawsze jest możliwe przywrócenie określonych funkcji, co może skutkować problemami z mówieniem i poruszaniem się. Nawet jeżeli rehabilitacja okaże się pomocna, to powrót do życia sprzed udaru zajmuje bardzo dużo czasu, a chora osoba wymaga troskliwej opieki.