Terapia odwykowa w ośrodku

[REKLAMA]

Terapie odwykowe są przeznaczone dla osób z problemami takimi jak alkoholizm, nikotynizm, pracoholizm, narkomania, lekomania, pracoholizm, seksoholizm, hazard czy zaburzenia odżywiania. To są te najpowszechniejsze uzależnienia i najbardziej znane.

Tak naprawdę możemy się uzależnić od wszystkiego i takie uzależnienie może nanieść na nasze życie nieodwracalne zmiany. Poza tym nie wpływają one jedynie na osobę uzależnioną, ale przede wszystkim na rodzinę lub bliskie otoczenie. Z pewnością na początku osobie uzależnionej jest ciężko przyznać się przed bliskimi oraz przed sobą, że jest owładnięty nałogiem. Zatem motywowanie do podjęcia leczenia osoby uzależnionej jest ciężkie, bowiem ostateczną decyzję w zwyczajnych przypadkach może podjąć jedynie uzależniony. W pierwszej fazie motywowania do podjęcia leczenia pojawia się mechanizm obronny typu zaprzeczanie problemowi czy tłumaczenie racjonalne nałogu. Przyznanie się do tego, że ma się problem to jest podstawowa kwestia przy podjęciu leczenia. Osoba zmagająca się z jakimkolwiek uzależnieniem, nie jest w stanie sama z niego wyjść, dlatego należy się zwrócić o pomoc do terapeuty. Rodzaje terapii są bardzo różne i dobierane są indywidualnie do pacjenta, jednak jedną ze skutecznych form jest podjęcie leczenia w specjalistycznym ośrodku (przykładem jest https://www.medjol.pl/).

Przebywanie w takim miejscu przez całą dobę pomoże choremu całkowicie oddać się terapii i pracować nad powrotem z uzależnienia na różnych platformach życia. Wbrew powszechnej opinii pobyt w zamkniętym ośrodku jest odpowiedni nie tylko dla osób, które „stoczyły się na dno”. Celem terapii jest zaoferowanie pacjentowi alternatywnych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Chory poznaje wnętrze siebie, uczy się rozpoznawać swoje stany emocjonalne, dowiaduje się, w jaki sposób na nie reaguje, nabywa umiejętności osiągania wewnętrznej równowagi bez pomocy używek i uczy się praktycznych sposobów, jak radzić sobie  w sytuacjach, które wywołują w nim wzrost napięcia. Wiele osób chwali sobie terapię w ośrodku zamkniętym nie tylko z powodu wyjścia z nałogu. Pozwoliło im to osiągnąć lepszą jakość życia, co oznacza dla nich wewnętrzny spokój i harmonię. Z życia pełnego bólu emocjonalnego przeszli w szczęście i wolność. Z ludzi uzależnionych stali się ludźmi dojrzałymi, którzy cieszą się z życia i potrafią radzić z pojawiającymi się problemami. Wiele ośrodków oferuje pomoc już zakończeniu terapii, monitorują jakość życia pacjenta i wspierają gdy istnieje ryzyko powrotu do nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *