Technologie obecne w oczyszczaczach powietrza
FIltry obecne w oczyszczaczach powietrza różnią się między sobą pod kilkoma względami. Jedną z najważniejszych różnic, która determinuje rodzaj usuwanych zanieczyszczeń i skuteczność w walce z nimi, stanowią technologie filtracyjne. Warto zatem przyjrzeć się najpopularniejszym z nich.
Filtr wstępny
Filtr wstępny to sito, które zatrzymuje większe zanieczyszczenia, np. sierść czy włosy. Jego rola w procesie oczyszczania powietrza wydaje się mało istotna, ale należy zwrócić uwagę na fakt, że dzięki temu filtrowi duże cząsteczki nie zanieczyszczają niepotrzebnie kolejnych elementów systemu filtrującego, co skutkowałoby skróceniem ich żywotności.
Filtr HEPA
Filtr HEPA uznawany jest obecnie za najskuteczniejszą broń w walce z pyłami zawieszonymi, które stanowią główny element smogu, dlatego w serwisie WybierzOczyszczacz.pl polecamy wyłącznie urządzenia wykorzystujące tę technologię. HEPA składa z kilku bardzo cienkich warstw, wykonanych ze szkła spiekanego albo polipropylenu. W każdej z nich znajdują się pory o wielkości 0,3 mikrona, przez które przepływa powietrze. W zależności klasy filtry HEPA po jednym przepływie powietrza przez oczyszczacz zatrzymanych zostaje od 85 do 99,99% pyłów PM2,5 i PM10 oraz innych cząsteczek stałych, w tym alergenów wziewnych. HEPA radzi sobie także z częścią wirusów i bakterii.
Filtr węglowy
W oczyszczaniu powietrza z groźnych substancji bardzo ważną rolę odgrywa również filtr węglowy, który w wielu urządzeniach uzupełnia działanie filtra HEPA. Jego zadanie polega bowiem na pochłanianiu zanieczyszczeń gazowych, z którymi nie radzi sobie technologia HEPA. Węgiel aktywny jest materiałem charakteryzującym się znakomitym stosunkiem powierzchni chłonnej do masy. To właśnie on oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu i toluenu oraz innych lotnych związków organicznych, których źródłem są m.in. środki czystości, chemia budowlana i kosmetyki. Producenci często stosują odpowiednią impregnację, aby filtr węglowy wykazywał doskonałą skuteczność także w walce z gazami o charakterze nieorganicznym.
Filtr zimnokatalityczny
Filtr zimnokatalityczny to kolejna technologia umożliwiająca oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych. Ponadto filtr ten radzi sobie z niektórymi związkami nieorganicznymi, np. amoniakiem i siarkowodorem. Jego popularność jest jednak znacznie mniejsza niż filtrów węglowego i HEPA. Zwykle tylko uzupełnia działanie tego pierwszego, lecz nie zastępuje go.
Jonizator
Zadanie jonizatora polega na zapewnieniu równowagi pomiędzy jonami dodatnimi a ujemnymi. Sprzęt elektryczny obecny w każdym domu sprawia, że w powietrzu często dominują te pierwsze, co może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Jonizator poprzez emisję dużej ilości anionów powoduje, że powietrze wydaje się świeższe, a jednocześnie wspomaga eliminację niektórych zanieczyszczeń. Jony ujemne łączą się bowiem z naładowanymi dodatnio cząsteczkami, czyniąc je łatwiejszymi do usunięcia. W rankingu http://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/ urządzenia wykorzystujące technologie jonizacji zostały wyróżnione specjalną ikonką.
Filtr elektrostatyczny
Jonizacja wykorzystywana jest również przez filtry elektrostatyczne. Różnica polega na tym, że taki filtr nie generuje jonów ujemnych do otoczenia, tylko wykorzystuje różnice w ładunkach, w celu usunięcia z powietrza pyłów zawieszonych i kurzu. Zanieczyszczania zostają wewnątrz oczyszczacza naładowane dodatnio, a potem przyciągnięte przez elektrodę o ładunku ujemnym. W przeciwieństwie do filtra HEPA filtr elektrostatyczny zwykle nie wymaga wymiany, lecz jego skuteczność jest niższa od tej, jaką zapewnia HEPA.
Oczyszczacz powiegrza to bardzo fajna sprawa. Tak samo jak nawilzacz.
Oczyszczacze powietrza . brzi fajnie ale czy nowe technologie dbaja tez o nasza ludzkosc ??? toi poytanie do specjalistowe . czekamy na nastepny artykul co do techologi kontra ludzkosc .