Sposób na piękny i prosty nos? Operacja plastyczna nosa
Nos to jedna z najbardziej widocznych części twarzy, w dużym stopniu kształtująca wizerunek. Mały, zgrabny i lekko zadarty nosek to jeden z atrybutów kobiecości, zaś nos duży, niekształtny i garbaty – to źródło wielu kompleksów. Poza optycznym skorygowaniem wyglądu nosa makijażem, jedyną skuteczną i trwałą metodą korekty jego kształtu jest operacja plastyczna nosa, czyli rhinoplastyka. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Kilka słów o rhinoplastyce
Operacja plastyczna nosa to statystycznie najczęściej wykonywany zabieg operacyjny w medycynie estetycznej. Najczęściej o wykonaniu zabiegu decydują względy estetyczne, ale nie tylko – niekiedy operacja plastyczna nosa podyktowana jest potrzebą korekty wady wrodzonej, np. rozszczepu jamy nosowej oraz poprawą jakości oddychania. Jakie elementy nosa można skorygować poprzez rhinoplastykę? Usunięcie zbyt wydatnej kości nosowej (czyli tzw. garbu), zniwelowanie asymetrii, skrócenie czubka nosa, regulacja zbyt małej odległości między dziurkami nosa czy powiększenie nosa poprzez przeszczep chrząstki – oto możliwości współczesnej chirurgii plastycznej nosa. Zabiegowi mogą poddać się osoby, u których wzrost i rozwój nosa są już zakończone, a kształt nosa uległ stabilizacji. U mężczyzn jest to wiek 18 lat, zaś u kobiet – 15. Należy mieć także na uwadze, że po 35 – 40 roku życia skóra ma mniejsze tendencje do obkurczania, a rany znacznie trudniej się goją, dlatego należy starannie rozważyć decyzję o operacji plastycznej nosa po przekroczeniu tej granicy wiekowej.
Przygotowanie do zabiegu rhinoplastyki
Kluczową kwestią wydaje się być precyzyjne określenie oczekiwanego kształtu nosa o operacji. Wielu pacjentów odwiedza gabinet medycyny estetycznej ze zdjęciem wymarzonego nosa. Ale tylko wprawne oko profesjonalisty jest w stanie ocenić realizm tych oczekiwań. Analizując poszczególne parametry anatomiczne nosa i oceniając nos jako całość i integralny element twarzy, lekarz medycyny estetycznej zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie. Istotne jest zarówno skoncentrowanie się na samym nosie, jak i na jego harmonizowaniu z rysami całej twarzy.
Po określeniu oczekiwań względem zabiegu, istotne jest wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Są to: zaburzenia krzepnięcia krwi, anemia, cukrzyca czy ropne zapalenia zatok. Jakakolwiek infekcja w okresie przedoperacyjnym powoduje konieczność przesunięcia zabiegu na inny termin. Wymagane jest wykonanie szeregu badań: grupy krwi, morfologii, poziomu glukozy, elektrolitów, kreatyniny i mocznika, wskaźników krzepnięcia, anty HbS, anty HCV i anty HIV. Niekiedy dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie rtg nosa i zatok nosowych. Na dwa tygodnie przed zabiegiem trzeba zrezygnować z palenia papierosów oraz stosowania leków zaburzających krzepnięcie krwi, w tym aspiryny.
Jak przebiega operacja plastyczna nosa?
Zabieg rhinoplastyki może być wykonany w metodą otwartą lub zamkniętą. Metoda otwarta zazwyczaj wykorzystywana jest podczas reoperacji. Cięcie przeprowadzane jest prostopadle do przegrody nosowej. Co prawda technika ta zapewnia doskonały dostęp do operowanych struktur, jednak wiąże się z dłuższym obrzękiem i widoczną blizną. Stąd preferowana jest technika zamknięta. W metodzie tej wykonywane jest dyskretne cięcie wewnętrzne. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, znacznie rzadziej stosowane jest znieczulenie miejscowe. Korygowane mogą być zarówno części miękkie nosa (chrząstki) oraz części twarde nosa (elementy kostne). Można dokonać podniesienia lub obniżenia czubka nosa, zwężenia szerokiej rozpiętości skrzydełek nosa, zwężenia nasady nosa lub likwidacja garbu. Możliwe jest także skrócenie nosa. Po odseparowaniu skóry od nosa dochodzi do korekty chrząstek i kości. Chirurg ma możliwość uzupełnienia ubytków tkanek dla idealnego efektu końcowego. Materiałem do tego wykorzystywanym jest chrząstka z przegrody nosowej lub ucha. Zabieg trwa około 2 – 3 godzin.
Postępowanie po operacji plastycznej nosa
Przez dobę po zabiegu pacjent pozostaje w klinice. Przez około 7 – 14 dni pacjent ma założony opatrunek gipsowy, ponadto przez 3 dni konieczny jest opatrunek zwykły i tamponada. W przypadku szwów nierozpuszczalnych ich zdjęcie następuje w 7 dobie po zabiegu. Przez kilka tygodni możliwe jest opuchnięcie nosa i powiek oraz siniaki. W celu zminimalizowania bólu zalecane są specjalne masaże uciskowe. Przez kilka miesięcy po operacji plastycznej nosa należy unikać uprawiania sportu (zwłaszcza urazowego) oraz opalania. Niewskazana jest także sauna i basen.
Możliwe powikłania po zabiegu, które zdarzają się stosunkowo rzadko to martwica skóry, krwawienia, zmiany barwy nosa, zaburzenia czucia lub infekcje.
Źródło. AestheticMed.com.pl. Fot. (CC) Elena Lombardi / Flickr.com