Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Soczewki kontaktowe, zwane również szkłami kontaktowymi, zdecydowanie ułatwiają życie osobom cierpiącym na wady wzroku. Pozwalają na swobodne uprawianie wszelkiego rodzaju sportów, są wygodne i nie zaparowują przy zmianie temperatury otoczenia. Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe? I czy są one dostępne dla osób z astygmatyzmem? Podpowiadamy poniżej.

Soczewki kontaktowe są przede wszystkim wygodniejsze od okularów korekcyjnych. Można w nich pływać oraz intensywnie grać np. w tenisa, nie martwiąc się tym, że stracimy okulary przy mocniejszym zamachu. Ponadto soczewki kontaktowe zapewniają nieograniczone pole widzenia oraz nie zaparują, gdy wejdziemy zimą do ciepłego pomieszczenia. Nosząc szkła kontaktowe, nie trzeba kupować specjalistycznych, drogich okularów przeciwsłonecznych latem. Możemy nawet czasem pokusić się dzięki nim o zmianę koloru oczu.

Jakie wady wzroku można korygować przy pomocy szkieł kontaktowych?

Szkła kontaktowe korygują zarówno krótko- jak i dalekowzroczność, prezbiopię, czyli starczowzroczność oraz astygmatyzm. W przypadku daleko- i krótkowzroczności wystarczy dobrać soczewki o odpowiedniej mocy. Starczowzroczność skorygują soczewki progresywne, natomiast dla osób cierpiących na astygmatyzm odpowiednie będą soczewki toryczne.

Toryczne soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Astygmatyzm objawia się nieostrym widzeniem w pewnych wyróżnionych kierunkach, co powoduje zaburzenia linii prostych. Wada ta spowodowana jest zaburzeniem symetrii obrotowej oka i nie jest związana z ostrością widzenia, chociaż może występować wraz z wadami, takimi jak daleko- i krótkowzroczność. Astygmatyzm można korygować, stosując toryczne soczewki kontaktowe, które z powodzeniem zastępują tradycyjne okulary ze szkłami cylindrycznymi. W doborze odpowiednich soczewek pomoże nam lekarza okulista lub optometrysta.

Jakie są rodzaje szkieł kontaktowych?

W sklepach internetowych, takich jak np. twojesoczewki.com oraz w wybranych salonach optycznych znajdziemy szeroki wybór szkieł kontaktowych – zarówno soczewki systematycznej wymiany, tzn. jednodniowe, jak i 2-tygodniowe lub miesięczne, które posiadają zakres mocy od +6 do –12, a ponadto soczewki kwartalne oraz szkła kontaktowe roczne, zamawiane na specjalne zamówienie. Największą popularnością cieszą się soczewki miękkie, które wykonuje się z tak zwanego hydrożelu, czyli substancji polimerowej, która pod wpływem wody staje się elastyczna i miękka. Oprócz szkieł kontaktowych korekcyjnych istnieją również szkła lecznicze, które stosuje się jako opatrunek np. po zabiegach okulistycznych oraz soczewki kosmetyczne, dzięki którym można zmienić kolor, a nawet wygląd tęczówki. Szkła kolorowe również mogą posiadać funkcję korekcyjną. Soczewki można także rozróżnić według trybu ich noszenia, np. soczewki dzienne zdejmowane na noc i szkła przeznaczone do ciągłego noszenia, czyli bez zdejmowania np. przez 30 dni. W sprzedaży dostępne są również soczewki twarde, które cechują się większą trwałością niż te miękkie. Niestety, oczy przyzwyczajają się do nich zdecydowanie dłużej.

Współczesna okulistyka udostępnia coraz to nowe możliwości korekcji wad wzroku za pomocą soczewek, dlatego tym bardziej warto się przymierzyć do zamiany tradycyjnych okularów na szkła kontaktowe, które zapewniają nam codzienną wygodę wartą każdej ceny.

Jeden komentarz do “Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

  • 23 października 2019 o 16:21
    Bezpośredni odnośnik

    A czy nie lepsza jest operacja? Soczewki trzeba co jakiś czas wymieniać i ponoć przenoszą zarazki.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *