Skąd się bierze zapalenie jamy ustnej?
Zapalenie jamy ustnej to bardzo uciążliwe schorzenie, które, mimo że nie wydaje się poważne, to potrafi utrudnić codzienne czynności. Poza bólem może spowodować również nerwowość i bóle głowy, które są skutkiem bólu gardła.
Ciężko jest jednoznacznie określić, skąd w danym przypadku wzięło się u nas takie zapalenie. Dlatego w szczególnie złych przypadkach, lepiej jest nie leczyć się na własną rękę, lecz udać się z naszym problemem do specjalisty. Istnieje naprawdę wiele czynników, które mogą powodować ten stan chorobowy. Niekiedy nawet lekarz na pierwszy rzuty oka nie może stwierdzić, jaki jest główny powód choroby, dlatego zleca się między innymi wymazy z gardeł, aby zbadać, jaka bakteria zaatakowała górne drogi oddechowe.
Wśród przyczyn zapalenia jamy ustnej wymienia się między innymi:
• czynniki infekcyjne (bakterie, grzybice, wirusy),
• nieprawidłowe dopasowanie protez,
• alergia kontaktowa na substancje chemiczne i pokarmy,
• przebieg radioterapii i chemioterapii nowotworu,
• aftowe zapalenie jamy ustnej,
• choroby ogólne,
• niedobory żywieniowe,
• palenie papierosów.
Jakie zmiany można zauważyć i poczuć?
Raczej nikt z nas nie ma w zwyczaju obserwować codziennie gardła, czy czasem nic się w nim nie pojawiło, czy nie zmienia koloru na bardziej czerwony i tak dalej. Dlatego też pierwsze co da nam znać o tym, że coś się dzieje nie tak, będą bóle gardła. Czasem jest tak, że wieczorem kładziemy się spać i wszystko jest dobrze, a rano budzimy się z okropnym bólem, przez który nie możemy nawet przełykać śliny. Niestety ten stan chorobowy potrafi bardzo szybko się pojawiać. Na gardle, prócz zaczerwienienia, możemy również zauważyć opuchliznę, owrzodzenia, czy też nadżerki.
Zwykłe zaczerwienienie, nie musi oznaczać jeszcze czegoś strasznego, dlatego z takimi zmianami nie musimy udawać się na wizytę u lekarza. Jednak w przypadku poważniejszych objawów, takich jak obrzęki, czy też drobne ranki, lepiej będzie, jeśli skonsultujemy się z lekarzem. Może się okazać, że jesteśmy uczuleni na jakieś substancje, których teraz będziemy musieli się wystrzegać, czy też w naszym gardle zadomowiła się bakteria, na którą zwykłe leki nie zadziałają. W przypadku obrzęku nasza reakcja powinna być natychmiastowa, ponieważ postępując, może on doprowadzić do zablokowania dróg oddechowych.
Jak zwalczyć chorobę?
Nasze gardło możemy leczyć samodzielnie i z pomocą lekarza. Wśród domowych sposobów, na pewno warto stosować dobre nawodnienie i odpowiednią dietę. Wtedy organizm będzie mieć więcej sił do walki z chorobą. Prócz tego, na rynku mamy dostępnych wiele leków, które pomogą nam w walce i wśród nich można wymienić: Tantum Verde, Orofar Max, Faringosept, Cholinex. Są to leki w różnych postaciach, dlatego każdy znajdzie coś wygodnego dla siebie do aplikowania.
Zapalenie jamy ustnej to bardzo bolesna choroba, z którą należy szybko walczyć, ponieważ jeśli nie zareagujemy, możemy spotkać się z nawrotami.