Psycholog – stworzony, by pomagać

Kłopoty nie omijają nikogo – jesteśmy na nie narażeni bez względu na wiek i na płeć. Z większością z nich każdy z nas potrafi poradzić sobie sam. Zdarzają się jednak sytuacje, w których problemy nas przerastają i nawet najbliższe otoczenie, chętne do udzielenia pomocy, nie jest w stanie pomóc w przywróceniu pozytywnego spojrzenia na świat i  na sytuację, w której się znaleźliśmy. To tylko jedna z sytuacji, kiedy dobry psycholog Warszawa  może okazać się nam bardzo potrzebny.

Różnorodność usług

Współczesne gabinety psychologiczne i poradnie oferują bardzo zróżnicowane usługi. Dzięki temu można znaleźć tam pomoc, bez względu na to, z jakim problemem się borykamy. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne obszary pomocy psychologicznej.

Psychoterapia indywidualna – to jedna z najczęściej stosowanych terapii.  Bardzo ważne jest w niej zaufanie. Kiedy powinniśmy się na nią zdecydować? Jeśli przez dłuższy czas mamy obniżony nastrój oraz samoocenę, kiedy odczuwamy leki i niepokoje, kiedy cierpimy na zaburzenia nerwicowe, kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji osobistej, rodzinnej lub zawodowej – zawsze, kiedy czujemy taką potrzebę.

Terapia par – idealna dla osób, których relacje z jakiegoś powodu uległy znacznemu, długotrwałemu pogorszeniu. Trzeba pamiętać o tym, że niemal wszystkie problemy w związku można przezwyciężyć, zwłaszcza poprzez odpowiednią mediacje. Dobry psycholog z całą pewnością pomoże.

Seksuolog – pomoże rozwiązać problemy indywidualne, jak i problemy par. Chociaż seksualność nadal dla wielu pozostaje tematem wstydliwym, warto próbować rozwiązywać swoje problemy u specjalisty.

Konsultacje psychiatryczne – dzięki nim, pacjent może zasięgnąć opinii i pomocy lekarza. Celami konsultacji są: ustalenie, czy ma się do czynienia faktycznie z zaburzeniem psychicznym, rozpoznanie zaburzenia, decyzja o konieczności (lub nie) leczenia farmakologicznego. Psychiatra może również kierować pacjentów do innych specjalistów, a także wystawić skierowanie do szpitala.

Psycholog dziecięcy – problemy dotykają również najmłodszych. Jeżeli zachowanie dziecka niepokoi, a zatem jeśli dziecko jest wycofane i apatyczne lub przejawia nagłą agresję, jest zbyt impulsywne – warto udać się na konsultacje. Będzie ona pomocna nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców.

Terapia młodzieży – dorastanie to bardzo trudny okres w życiu każdego człowieka. Niestety, niektórzy nastolatkowe potrzebują profesjonalnej pomocy i wsparcia. Jednak nie tylko trudności związane z dorastaniem mogą być powodem odwiedzenia gabinetu psychologa. Do innych zaliczyć można np. trudności szkolne, niechęć do nauki, nadmierna nieśmiałość,  używki czy zbyt duży stres przed szkołą.

Psycholog to człowiek, który ma pomóc w rozwiązywaniu kłopotów. Nie może zrobić tego jednak za pacjenta – on tylko naprowadza go na odpowiednią drogę. Jednak, czy osoba potrzebująca pomocy będzie miała na tyle sił i chęci, by wyruszyć w odpowiednim kierunku? Miejmy nadzieję, że tak! Pewne jest to, że poradnia psychologiczna jest miejscem, którego nie powinno się unikać odczuwając przedłużające się, niekorzystne stany psychiczne.

2 komentarze do “Psycholog – stworzony, by pomagać

 • 25 stycznia 2018 o 22:02
  Bezpośredni odnośnik

  Miałam szczęście spotkać fantastycznego psychoterapeutę – cierpliwego słuchacza, doświadczonego życiowo, nieprawiącego górnolotnych morałów. Mimo różnicy płci i dużej różnicy wieku można było się wygadać, wypłakać i rozmawiać, rozmawiać… Taki człowiek to skarb.

  Odpowiedz
 • 19 marca 2018 o 12:38
  Bezpośredni odnośnik

  Chyba najtrudniej przyznać się przed sobą że potrzebuje się pomocy. Kiedy trafimy na dobrego psychologa, może on pomóc nie tylko rozwiązać problemy ale też zrozumieć samego siebie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *