Przewlekły ból gardła – co może oznaczać?
Przewlekły lub nawracający ból gardła to objaw, którego nie możesz ignorować. Chociaż przyczyny dolegliwości mogą być różne, dokładna diagnostyka pomoże stwierdzić, czy są bólem gardła nie stoi poważne schorzenie, które wymaga rozpoczęcie szybkiej terapii. Dowiedz się, jakie są potencjalne przyczyny chronicznych problemów gardłowych.
Przewlekły ból gardła a czynniki środowiskowe
Każda osoba od czasu do czasu doświadcza bólu gardła, na przykład z powodu zwykłego przeziębienia albo alergii. Jednak gdy dolegliwości gardłowe nie idą w parze z kaszlem, katarem, gorączką i trudno jest wskazać ich przyczynę, a na dodatek niepokojąco się przedłużają, wówczas pojawia się pytanie, czy w grę nie wchodzi ciężka choroba. Najpierw jednak, warto zastanowić się, czy powodem bólu i drapania w gardle mogą być styl życia i czynniki środowiskowe, takie jak:
- – palenie tytoniu i przebywanie w zadymionych pomieszczeniach,
- – nadużywanie alkoholu,
- – przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
- – narażenie na skrajnie zmienne warunki temperaturowe,
- – praca związana z narażeniem na działanie chemikaliów lub pyłów,
- – głośne mówienie, krzyczenie. (1,2)
Jeśli podejrzewasz, że tego typu czynniki mogą powodować u Ciebie ból gardła, koniecznie powiedz o nich lekarzowi. W tej sytuacji, aby uporać się z dolegliwościami, najważniejsze będzie jednak wyeliminowanie przyczyny lub przynajmniej ograniczenie czasu oddziaływania czynników drażniących. Jeśli na niektóre z nich nie możesz mieć wpływu (np. czynniki związane z pracą) porozmawiaj z laryngologiem o środkach, które możesz bezpiecznie stosować w celu nawilżenia gardła i złagodzenia bólu.
Jakie choroby mogą objawiać się bólem gardła?
Chroniczny ból gardła to typowy objaw towarzyszący np. przewlekłemu nieżytowi nosa i zatok, a także przewlekłemu zapaleniu migdałków podniebiennych, spowodowanemu przez zakażenie mieszane bakteriami tlenowymi i beztlenowymi, które powodują nawracający stan zapalny. W każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja laryngologiczna. (1,3)
Czasami jednak za przewlekłym bólem gardła stoją inne, zaskakujące przyczyny. Tego typu dolegliwości mogą doskwierać kobietom w okresie menopauzy, a także w przypadku niedoczynności tarczycy, choroby serca, niewydolności nerek albo cukrzycy. Również przyjmowane leki mogą skutkować działaniami niepożądanymi w postaci bólów gardła. Dobrym przykładem są tu leki obniżające ciśnienie, których przyjmowanie powoduje u niektórych pacjentów również kaszel, chrypkę, uczucie ciągłej suchości w gardle.(1)
Ból gardła i problemy z układem pokarmowym – czy mają ze sobą coś wspólnego?
Choć dla niektórych pacjentów taka diagnoza może być zaskakująca, czasami laryngolog rekomenduje im konsultację gastrologiczną, gdyż źródłem problemu okazuje się układ pokarmowy. Schorzeniem, które często wiąże się z występowaniem problemów gardłowych, jest GERD, czyli choroba refluksowa przełyku, która w krajach rozwiniętych dotyka aż 20-40% dorosłej populacji. Oprócz tego, że choroba powoduje zgagę, kwaśne odbijania, bóle w nadbrzuszu i cofanie się treści żołądkowej do przełyku, może również przyczynić się do zapalenia gardła i chronicznej chrypki. (4)
Ponadto ciągły ból gardła może towarzyszyć przewlekłemu zapaleniu błony błony śluzowej żołądka i przepuklinie rozworu przełykowego.(1)
Co może oznaczać jednostronny ból gardła?
Ból gardła po jednej stronie może budzić obawy, że przyczyną jest rak. Pamiętaj jednak, że przyczyn tego typu dolegliwości mogą być różne – nie zawsze onkologiczne. Innymi objawami złośliwych nowotworów są chrypka, trudności w przełykaniu, obecność guza, krew w ślinie lub flegmie.(2) Jednak nawet, jeśli jedynym występującym u Ciebie objawem jest ból gardła, który się utrzymuje, musisz zgłosić się do lekarza na badania. Żaden chroniczny objaw nie powinien być bowiem ignorowany.
- Szołdra-Seiler A. Przyczyny przewlekłego lub nawracającego bólu gardła. https://grypa.mp.pl/lista/99255,przyczyny-przewleklego-lub-nawracajacego-bolu-gardla Data dostępu:18.05.2018
- Sore throat. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635 Data dostępu: 18.05.2018
- Skotnicka B. Przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych. https://pediatria.mp.pl/choroby/laryngologia/78432,przewlekle-zapalenie-migdalkow-podniebiennych
- Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M. Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny. Forum Medycyny Rodzinnej 2014, 8(5); 201-210