PRICE – poznaj sposób na stłuczenia i urazy!
Nie tylko sportowcy narażeni są na stłuczenia, zwichnięcia czy złamania. Może przytrafić się to każdemu – wystarczy nawet nieodpowiednio postawić stopę, by skręcić kostkę. Podczas uprawiania sportu urazy powstają na skutek działania sił przekraczających wytrzymałość tkanek. Możemy im zapobiec, przeprowadzając rozgrzewkę przed treningiem, jednak nie jesteśmy w stanie niczego przewidzieć, dlatego warto znać zbiór czynności, które pomogą uniknąć przykrych konsekwencji i szybko wrócić do formy. Jedną ze skutecznych metod jest PRICE.
P jak protect (ochrona)
W pierwszej kolejności należy usztywnić uszkodzoną część ciała – w ten sposób zapobiegniemy pogłębieniu urazu. W tym celu można użyć szyny, opaski na staw czy ortezy, jednak jeżeli nie mamy do nich dostępu, należy posiłkować się dostępnymi przedmiotami, np. włożyć zwichniętą rękę w prowizoryczny temblak lub usztywnić nogę twardym przedmiotem (deską) i owinąć bandażem.
R jak recovery (odpoczynek)
Odpoczynek pomaga zregenerować uszkodzone tkanki. Jeżeli zbytnio je obciążymy, możemy doprowadzić do stanu zapalnego, zwiększenia bólu, a nawet poważnej kontuzji. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiednią pozycję ciała, która nie powoduje nadmiernego bólu lub w ogóle go likwiduje. Regeneracja uszkodzonych tkanek powinna trwać tak długo, by po rekonwalescencji móc swobodnie i bezboleśnie poruszać kończyną.
I jak ice (lód)
Miejsca objęte kontuzją należy jak najszybciej schłodzić, aby nie doprowadzić do rozwinięcia stanu zapalnego. Warto zastosować lód zwinięty w bawełnianą tkaninę, by uniknąć odmrożenia. Nie zawsze jednak mamy możliwość sięgnięcia po kostki lodu, dlatego warto wybrać inne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie żelu chłodzącego, np. DIP RILIF, który zawiera dwa składniki szybko wnikające w skórę – mentol chłodzący miejsce urazu oraz ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
C jak compression (ucisk)
Delikatny ucisk zapobiega obrzękom i stanom zapalnym. Dzięki temu możemy przyspieszyć regenerację tkanek. Jak prawidłowo wykonać ucisk? Przede wszystkim należy owinąć bandażem elastycznym miejsce poniżej uszkodzonych tkanek (ok. 10-15 cm). Trzeba uważać, by nie zrobić tego zbyt mocno – w przeciwnym razie skóra zmieni kolor i zblednie. Siłę nacisku trzeba dostosować do odczuć poszkodowanej osoby.
E jak elevation (uniesienie)
Uniesienie kontuzjowanej kończyny jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku powstania opuchlizny. Rękę lub nogę należy podnieść powyżej poziomu serca. Dzięki temu zostanie zwiększony odpływ żylny z kończyny. Miejsce urazu trzeba trzymać w górze nie tylko bezpośrednio po doznaniu kontuzji, ale również przez całą kolejną noc.
Stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i urazy mogą przytrafić się każdemu, dlatego warto zapamiętać 5 zasad metody PRICE, by wiedzieć, jak uśmierzyć silny ból, zmniejszyć obrzęk, uniknąć przykrych konsekwencji i szybko wrócić do formy!
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Hot i DIP Rilif
DIP/LINIA8/Art_Spon/19/04/003
Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]
Oo nie wiedzialam, ze jest cos takiego. Jesli jest faktycznie takie dobre to nic tylko probowac.
Dobry dobrty artytkul. akurat mam obity barkn i stosuje coprawda masc dobrej jakosci . Z tym ze artykul w moim przypadku to byla wisienka na torcie. POoz\drawiam .