Prawidłowe odżywianie pomoże w kamicy nerkowej
Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących chorób układu moczowego. Niestety, jest to także jedna z najbardziej nieprzyjemnych i przewlekłych chorób. Od powstania pierwszych złogów do ich zdiagnozowania mogą minąć lata, a i tak odkrycie złogów bywa przypadkowe przy badaniach pod kątem innych chorób.
Niepokojące objawy to ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, silne parcie na pęcherz mimo załatwienia potrzeby, częste oddawanie moczu i bóle w części lędźwiowej pleców. Bóle pojawiają się nagle i nagle znikają, ale w nagłych atakach ból może być nie do zniesienia, porównywany jest z bólami porodowymi. Kamienie nerkowe nie są zawsze tego samego rodzaju, powstają z różnych substancji w zależności od tego jakie z nich wytrącają się z naszego moczu.
Rodzaje kamicy nerkowej to kamica moczanowa, szczawianowo-wapniowa, fosforanowo-wapniowa. Leczenie w zdiagnozowanych kamieniach będzie dla wszystkich kamieni takie same (farmakologiczne, rozbijanie falami lub zabieg operacyjny), ale dieta jest zależna od ich rodzaju. Szukając diety na kamicę nerkową dowiemy się jakie pokarmy w naszym rodzaju kamicy są dopuszczalne, a jakie nie. Zła wiadomość jest taka, że niezależnie od rodzaju kamicy nerkowej nie jest wskazane spożywanie mocnej kawy, herbaty, czekolady i kakao. Czyli odpadają wszystkie ulubione słodycze. Nie można także jeść zbyt dużej ilości soli i słonych produktów. Lekarze w szczególności wskazują na produkty silnie przetworzone, zawierające polepszacze smaku jakie tak glutaminian sodu i glutaminian potasu, fast foody, dania gotowe, smażone w głębokim tłuszczu. Należy także kontrolować ilość spożywanych płynów, najzdrowsza będzie czysta woda, bez żadnych dodatków smakowych.
Należy wypijać co najmniej dwa litry wody niezależnie od pory roku. Warto pamiętać aby pić szklankę wody przed snem. Organizm podczas snu nadal funkcjonuje więc woda pozwoli na rozcieńczenie moczu w porze nocnej. Niezależnie od rodzaju kamicy warto pić świeżo wyciskane soki, także z owoców cytrusowych. Najlepsze będą te ze świeżych warzyw i owoców, bez dodatkowego cukru w składzie. Skupmy się teraz na poszczególnych rodzajach kamicy. W kamicy moczanowej nie powinno się jeść wieprzowiny, przetworów mięsnych (wędlin), roślin strączkowych, mocnej kawy i kakao. W szczawianowo-wapniowej nie są wskazane szpinak, szczaw, rabarbar. W fosforanowo-moczanowej – mleko, jajka, przetwory mleczne. Należy dostosować swoją dietę do rodzaju choroby i ściśle stosować zalecenia lekarza. To pozwoli na uniknięcie kolejnych napadów. Także zdrowe osoby powinny dbać zwłaszcza o dobre nawodnienie organizmu ponieważ ta choroba występuje niezależnie od płci i wieku. Jej ryzyko wzrasta po ukończeniu 30-40 roku życia.