Objawy i przyczyny bólu jelit
Zjawisko, które określamy jako ból brzucha, w rzeczywistości jest często bólem żołądka, wątroby czy bólem jelit. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju dolegliwości oraz ustalenie jej przyczyn jest niezbędne, aby móc zastosować skuteczne rozwiązania i wybrać odpowiednią metodę leczenia. Jakie objawy mogą zatem świadczyć o tym, że mamy do czynienia z bólem jelit i jakie schorzenia może to sygnalizować?
Zespół jelita drażliwego
Nadwrażliwość jelit można by określić mianem choroby cywilizacyjnej: do jej przyczyn należy bowiem m.in. niewłaściwe odżywianie, spożywanie wysokoprzetworzonych produktów oraz jedzenie w pośpiechu i długotrwały stres. Ból w przypadku jelita drażliwego może przybierać zarówno napadowe, jak i przewlekłe formy. Towarzyszą mu zaburzenia perystaltyki jelit, nieregularne wypróżnienia, biegunki, zaparcia i wzdęcia. Dodatkowym objawem jest nieustanne uczucie przepełnienia, nawet jeśli jemy niewiele. Ból w jelitach spowodowany zespołem jelita drażliwego można leczyć przy pomocy środków farmaceutycznych, jednak kluczowe znaczenie ma w tym przypadku prawidłowe odżywianie.
Zapalenie uchyłka
Ból jelita grubego może być także spowodowany zapaleniem uchyłków. Ta dolegliwość również jest ściśle związana ze sposobem żywienia – jej rozwojowi sprzyja przetworzona żywność i niedobór błonnika pokarmowego. Zapalenie uchyłka, podobnie jak jelito drażliwe, może objawiać się problemami z trawieniem i zaparciami. Ból, zlokalizowany po lewej stronie brzucha, pojawia się przeważnie po posiłku. Podstawową metodą leczenia zapalenia uchyłków jest terapia antybiotykowa, natomiast w przypadku jej nieskuteczności stosuje się leczenie operacyjne.
Zapalenie jelita grubego
Przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie są do końca rozpoznane. Na rozwój tej choroby mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne, a także infekcje układu pokarmowego i nieprawidłowa dieta. Oprócz bólu jelit, mamy tu do czynienia również ze wzmożonym, bolesnym parciem na stolec, skurczami i wzdęciami oraz biegunką i gorączką. Leczenie, tak samo jak w przypadku zapalenia uchyłka, odbywa się przede wszystkim farmakologicznie, a w zaawansowanych stadiach – również chirurgicznie.
Grypa jelitowa
Ból w jelitach może też być symptomem grypy jelitowej, która jest wywoływana przez te same rotawirusy, co grypa żołądkowa. Rotawirusy niszczą błonę śluzową jelit od środka. Do głównych objawów tej choroby należy biegunka i gorączka. W zwalczaniu grypy jelitowej stosuje się probiotyki, a także domowe metody, np. napary ziołowe oraz systematyczne nawadnianie organizmu i uzupełnianie elektrolitów.
Jeżeli mamy do czynienia z bólem brzucha, który może być objawem bólu jelit, pomocne będą także środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Na stronie http://www.no-spa.pl/21_article_co_gdzie_w_brzuchu_boli.html możemy znaleźć informacje na temat dolegliwości, w których można stosować tego typu leki. Warto jednak pamiętać, że preparaty przeciwbólowe są jedynie doraźnym środkiem, który nie może zastąpić profesjonalnej konsultacji lekarskiej.
Mi też ból brzucha kojarzył się głównie z przejedzeniem i go bagatelizowałem. Ale widać, że przyczyn i to groźnych może być wiele, więc trzeba uważać.