Kontrolne badania lekarskie – co i jak często badać?

[REKLAMA]

Dzisiaj wiele badań lekarskich pozwala na szybkie uzyskanie dokładnej diagnozy stanu zdrowia. Nawet najprostsze testy mogą mieć duże znaczenie. Co i jak często powinniśmy badać?

Dzięki osiągnięciom nowoczesnej medycyny możemy zadbać o swoje zdrowie jeszcze łatwiej niż kiedyś. Wystarczy tylko łatwe badanie diagnostyczne, aby dowiedzieć się więcej i w razie potrzeby szybko podjąć właściwe leczenie.

Badanie krwi

Dzięki badaniu krwi można dokładnie ocenić ogólny stan zdrowia oraz pracę różnych narządów. Wyniki badań krwi powinny być ocenione przez lekarza.

Takie badania kontrolne są często oferowane przez laboratoria w specjalnych pakietach – obejmują one wtedy analizę podstawowych parametrów, między innymi morfologię, OB, podstawowe minerały, glukozę, cholesterol, tak zwane próby wątrobowe czy badania hormonów, na przykład hormonów tarczycy.

Badanie moczu

Warto także regularnie analizować mocz. Badania ogólne moczu także umożliwiają ocenę wielu jego parametrów, na podstawie których możne ocenić pracę nerek, wątroby, zdiagnozować cukrzycę.

Badanie ciśnienia krwi

To proste i szybkie w wykonaniu badanie pozwala na ocenę ciśnienia tętniczego krwi oraz rytmu pracy serca.

Regularne badanie ciśnienia krwi pozwala na określenie, czy pacjentowi grożą choroby układu krwionośnego i serca, na przykład nadciśnienie, które sprzyja także innym chorobom, na przykład udarom.

 USG jamy brzusznej

Takie badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie i wyleczenie wielu poważnych schorzeń, między innymi raka trzustki, wątroby. Lekarz może wówczas ocenić także pracę narządów w obrębie jamy brzusznej.

 Cytologia i badania piersi

U kobiet bardzo ważne jest również prowadzenie regularnych badań cytologicznych, a także badań piersi, które można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym.

Cytologia pozwala na ocenę stanu szyjki macicy. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne nowotwory. Badanie piersi, na przykład badanie USG czy badanie mammograficzne, pełni ważną rolę w diagnostyce raka piersi oraz raka sutka u kobiet.

4 komentarze do “Kontrolne badania lekarskie – co i jak często badać?

  • 21 grudnia 2018 o 22:30
    Bezpośredni odnośnik

    Warto o tym przypominać, bo często zapominamy o badaniach, zwłaszcza gdy nie odczuwamy żadnych dolegliwosci.

    Odpowiedz
  • 4 stycznia 2019 o 10:14
    Bezpośredni odnośnik

    Niestety coraz częściej badania kontrolne są bagatelizowane . Warto raz na jakiś czas się przebadać poniewaz często okazuje się , że przyszliśmy w ostatnim momencie na podjęcie ewentualnego leczenia .

    Odpowiedz
  • 25 marca 2019 o 15:49
    Bezpośredni odnośnik

    Badania kontrolne są bardzo ważne. Niestety większość społeczeństwa je ignoruje co może być niebiezpieczne dla zdrowia

    Odpowiedz
  • 27 marca 2019 o 09:17
    Bezpośredni odnośnik

    To prawda, o badaniach trzeba pamiętać dla własnego zdrowia. Chociażby raz do roku kompleksowo wszystko załatwić. Ale niektóre z nich możemy robić sami – chociażby mierzenie ciśnienia. Ja zawsze wychodziłem z założenia, że dobry ciśnieniomierz powinien być w każdym domu. Z innymi nie jest już tak łatwo, ale ciśnienie jest niezwykle ważne dla całego organizmu. A ponad połowa chorych nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na nadciśnienie…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *