Kompleks małego członka

 

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami wzrastającej świadomości ludzi na temat własnej seksualności. Lepsze poznawanie swojego ciała to pozytywny trend, ale czasem prowadzi do rozpoznania chorób i przypadłości, których wcześniej nie znano lub się o nich nie mówiło. Jedną z nich jest kompleks małego członka (1). Co to za przypadłość i czy należy ją leczyć?

Za mały penis?

Wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie, czy wielkość członka ma znaczenie? Według Zbigniewa Lwa-Starowicza nawet połowa polskich mężczyzn może uważać, że ich penis jest za mały. Mężczyźni powszechnie uważają, że im ich penis jest dłuższy, tym łatwiej o stymulację pochwy ich partnerki. Tymczasem, według badań na temat wielkości penisa przeprowadzonych już w roku 2007, to nie długość członka jest dla kobiet najważniejsza, a jego obwód. Dzieję się tak dlatego, że receptory czuciowe umieszczone są w ścianie pochwy, więc penis o większym obwodzie może je lepiej stymulować (1).

Jaka jest prawidłowa wielkość członka?

Nie można mówić o jedynym prawidłowym rozmiarze penisa, ale dla celów medycznych przyjmuje się następujący podział:

  • członek mały – długość 14,1 cm, obwód 11,8 cm,
  • członek średni – długość 16,1 cm, obwód 12,7 cm,
  • członek duży – długość 18,1 cm, obwód 13,8 cm (1).

Wyniki badań seksuologów wskazują, że większość mieszkańców Unii Europejskiej ma członek mieszczący się w rozmiarach: 14-16 cm długości i 12-13 cm obwodu. Te rozmiary są dla większości kobiet zupełnie satysfakcjonujące. Wymiary były pobierane w czasie erekcji (1).

Sposoby na powiększenie penisa czytaj więcej >>

Prawidłowe funkcjonowanie penisa oraz jego wielkość są uzależnione od stopnia wypełnienia krwią ciał jamistych i gąbczastych, czyli od działania układu krążenia w męskim organizmie (2).

Utrzymanie poprawnego funkcjonowania oraz długości członka wiąże się przede wszystkim z dbaniem o jego ukrwienie. Mężczyzna, który chce cieszyć się sprawnością seksualną jak najdłużej powinien zapobiegać rozwojowi i postępowi miażdżycy. Seksuolodzy zalecają przestrzeganie tych zasad:

  • regularne uprawianie sportów i ruch na świeżym powietrzu – to poprawia działanie układu krążenia, więc prowadzi do dłuższych i mocniejszych wzwodów,
  • stosowanie diety niskocholesterolowej, czyli bogatej w warzywa i owoce,
  • kontrolowanie masy ciała – otyłość obniża sprawność seksualną, ale również przyrost tkanki tłuszczowej podbrzusza skraca penisa, który się w niej „chowa” (2).

Seksuolodzy są zgodni, że długość penisa nie jest najważniejsza dla osiągania satysfakcji seksualnej przez mężczyznę i kobietę. Kompleks małego członka jest w większości nieuzasadniony i spowodowany innymi czynnikami niż rzeczywiste rozmiary penisa (1, 2).

  1. Lew-Starowicz Z. Nowe kierunki rozwoju badań nad seksualnością kobiet i mężczyzn. Przewodnik Lekarza 2008;1:37-39
  2. Drabczyk. R. Czy istnieją naturalne sposoby na powiększenie penisa? Dostęp online: https://seksuologia.mp.pl/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112015,czy-istnieja-naturalne-sposoby-na-powiekszenie-penisa Data dostępu: 07.04.2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *