Kobieto nie bój się badań

[REKLAMA]

Na myśl o wizycie u lekarza ginekologa wielu z nas cierpnie skóra, często nie możemy się przemóc i traktujemy wizytę w gabinecie jak zło konieczne. Zdarza się, że nie tylko unikamy wizyt profilaktycznych, ale także lekceważymy objawy chorobowe i nie udajemy się do lekarza nawet wtedy, gdy coś nam dolega. Może to przynosić nieprzyjemne skutki, a w dłuższym okresie czasu nawet groźne dla zdrowia konsekwencje. Ale może warto spojrzeć na to od innej strony. Konsultacja ze specjalistą lub wykonanie badania, to inwestycja w nasze dobre samopoczucie, zdrowie, a często także w komfort życia.

Strach ma wielkie oczy.

Zazwyczaj boimy się tego co nieznane, ale z każdą kolejną wizytą jest lepiej. Wiemy już co nas czeka i darzymy naszego lekarza coraz większym zaufaniem. Jakie badania nas krępują i czego możemy spodziewać się po wizycie u ginekologa?

Przede wszystkim badania ginekologicznego, które jest podstawowym badaniem pozwalającym określić stan narządów rozrodczych kobiety. Do badania pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym i umieszcza nogi na specjalnych podpórkach. Badanie przebiega w dwóch etapach. Na początku lekarz za pomocą odpowiednio dobranego wziernika bada wnętrze pochwy i sprawdza czy w jej obrębie nie występują żadne nieprawidłowości. Może też w tym czasie pobrać wymaz do badania cytologicznego, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Druga część badania to badanie palpacyjne podczas, którego lekarz wprowadza dwa palce jednej ręki do pochwy pacjentki, a drugą rękę kładzie na brzuchu i bada w ten sposób stan narządów rozrodczych. To podstawowe i rutynowe badanie, które jest wykonywane przeważnie na każdej wizycie.

Jeśli masz jakieś obawy przed badaniem i czujesz dyskomfort, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, na pewno odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni przebieg oraz cel badania.

Kiedy zwykłe badanie to za mało?

Jeśli lekarz podczas badania ginekologicznego wykryje jakieś nieprawidłowości, zleca wykonanie dopochwowego badania USG, które bardzo dokładnie obrazuje stan narządów rozrodczych kobiety. Badanie polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej, przystosowanej do tego celu głowicy i ocenie obrazu narządów pojawiających się na monitorze aparatu. Badanie nie jest bolesne i może być wykonane w dowolnym dniu cyklu.

Większość gabinetów ginekologicznych jest wyposażona w aparat USG, więc w razie potrzeby można wykonać takie badanie od razu podczas wizyty. Dopochwowe badanie USG to także jedno z podstawowych badań profilaktycznych i każda kobieta powinna wykonać je co najmniej raz w roku.

Kolejnym badaniem z jakim możemy się zetknąć u lekarza ginekologa to kolposkopia. Wskazaniem do tego badania jest m.in. nieprawidłowy wynik cytologii. O przybliżenie nam tego badania poprosiliśmy dr. Leszka Czekańskiego z Centrum Ginekologiczno-Położniczego w Radomiu. – To precyzyjne badanie pozwala na wykrycie przedklinicznej postaci raka szyjki macicy. W dużym uproszczeniu badanie to polega na obejrzeniu w dużym powiększeniu, za pomocą kolposkopu, szyjki macicy, pochwy i sromu oraz ocenie czy w ich obrębie występują komórki nowotworowe. Kolposkopia jest badaniem bezbolesnym i trwa ok. kilkunastu minut.

Do badań profilaktycznych, których możesz spodziewać się podczas wizyty u ginekologa możemy też zaliczyć badanie piersi. Prawidłowo wykonane badanie składa się z dwóch części. Na wstępie lekarz bada zarys i symetrię piersi pod kątem wystąpienia
ewentualnych nieprawidłowości w postaci zaczerwienień, zgrubień, zmian na brodawce itp, a w drugiej wykonuje badanie palpacyjne. Podczas badania możesz poprosić lekarza, aby nauczył Cię samobadania piersi w domu oraz poinformował Cię na co masz zwrócić szczególną uwagę wykonując to badanie samodzielnie w domu oraz jakie symptomy powinny Cię zaalarmować.

Jak wykształcić w sobie zdrowy stosunek do wizyt w gabinecie ginekologicznym i badań lekarskich?

Na pewno każda z nas ma swoje metody, ale warto spojrzeć na to jak na konieczność i zaprogramować sobie, że wizyta u ginekologa to wizyta taka sama jak u każdego innego specjalisty, a regularne wizyty w gabinecie pozwolą zadbać o stan naszego zdrowia i szybko wykryć początki ewentualnej choroby. Owszem są to badania naruszające naszą intymność, ale jeśli znajdziemy odpowiedniego lekarza, którego obdarzymy zaufaniem, to takie wspólne dbanie o zdrowie może trwać całymi latami, a wtedy wszystkie lęki i obawy odchodzą na dalszy plan. Wystarczy wykonać tylko pierwszy krok i umówić się
na wizytę, bo warto mieć swoje zdrowie pod kontrolą i w pełni korzystać z życia.

Jeden komentarz do “Kobieto nie bój się badań

  • 2 sierpnia 2019 o 17:11
    Bezpośredni odnośnik

    Każda kobieta, która dba o swoje zdrowie powinna się regularnie badać, a wstyd powinna schować sobie do kieszeni albo najlepiej o nim zapomnieć. Przecież po to są specjaliści.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *