Kiedy stosujemy ortezy
Orteza to nowoczesny sprzęt medyczny przeznaczony do utrzymywania konkretnego stawu w jednej pozycji. W przypadku urazów, takich jak skręcenia zastępuje ona dotychczas stosowane metody takie jak zakładanie gipsu. Ortezy używane są także w przypadkach niektórych zaburzeń neurologicznych czy też rekonwalescencji po przebytych zabiegach operacyjnych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej zastosowaniu ortez oraz ich konstrukcji, co pozwoli nam na zrozumienie jak ważny i przydatny jest tego rodzaju sprzęt ortopedyczny.
Nowoczesne technologie w służbie medycyny
W przeciwieństwie do gipsowych opatrunków lub szyn ortezy mają wiele zalet, które sprawiają, iż są one coraz częściej wykorzystywane nie tylko jako pomoc po urazach, ale także jako sprzęt medyczny wspierający leczenie i rehabilitację schorzeń reumatycznych, czy też o podłożu neurologicznym. Wykonane są one z wygodnych, oddychających i niepowodujących podrażnień materiałów, jednocześnie gwarantując utrzymanie właściwej pozycji stawu, tak jak zapewnia to np. orteza na opadającą stopę.
Dzięki zastosowaniu trwałych, ale lekkich tworzyw sztucznych ortezy pozwalają na zachowanie dużej swobody ruchu, przepływ powietrza, odprowadzanie wilgoci, co z pewnością wpływa na komfort odczuwany przez stosującego je pacjenta. Nie bez znaczenia jest także możliwość zdjęcia ortezy i oczyszczenia chorego stawu lub wymiany opatrunku, jeżeli występuje taka potrzeba.
Kiedy stosować ortezy
Wskazaniem do stosowania tego rodzaju sprzętu medycznego może być przebyty uraz, schorzenie lub rehabilitacja związana z przebytą operacją. Wielu sporowców oraz osoby aktywne fizycznie, w przypadku doznania urazów decydują się na korzystanie z ortez, ze względu na możliwość dalszego trenowania, oczywiście w stopniu zapewniającym bezpieczny powrót do zdrowia.
Zdarzają się sytuacje, gdy stosowanie tego rodzaju sprzętu medycznego spowodowane jest problemem neurologicznym. Takim przypadkiem jest porażenie nerwu strzałkowego, które objawia się między innymi tzw. opadającą stopą. Jest to uprzykrzająca życie oraz utrudniająca poruszanie się dolegliwość, mogąca być wynikiem urazu lub mieć podłoże neurologiczne. W tej dolegliwości pomocna jest orteza na opadającą stopę. Wspomaga ona chodzenie, utrzymuje stopę we właściwej pozycji oraz chroni przed upadkiem lub zahaczaniem palcami o podłoże.
Jak widać, ortezy są bardzo praktycznym i przydatnym rodzajem sprzętu ortopedycznego, który nie tylko pomaga w leczeniu kontuzji, ale także przynosi ulgę w przypadku zaburzeń neurologicznych czy też zmian reumatycznych.
Bardzo ciekawy artykuł! To właśnie wysokiej jakości ortezy przyczyniły się w dużym stopniu do mojego powrotu do zdrowia po przebytej kontuzji.