Jakimi schorzeniami zajmuje się ortopeda?
Ortopedia jest bardzo starym działem medycyny, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem nabytych lub wrodzonych nieprawidłowości w budowie narządu ruchu. Współczesna ortopedia ma głównie na uwadze choroby i urazy kości, układu więzadłowo-stawowego i wszelkie uszkodzenia nerwów, naczyń i mięśni.
Najpopularniejsze choroby
Do chorób kości z którymi zmagają się ortopedzi zaliczamy przede wszystkim nabyte lub wrodzone upośledzenia mineralizacji kości, które mogą doprowadzić nie tylko do osłabienia ich struktury, ale również do deformacji i skrzywień. W dużym stopniu to właśnie upośledzenia mineralizacji kości są główną przyczyną złamań i mniejszymi lub większymi problemami w ich gojeniu. Jeżeli chodzi o stawy, to najczęściej spotykaną chorobą jest oczywiście zapalenie stawów spowodowane nadmiernym obciążeniem. Zapalenie stawów może powodować bardzo duże dolegliwości bólowe, które nasilają się przede wszystkim przy wysiłku aktywującym chory staw. Zupełnie innymi schorzeniami z którymi można zwrócić się do doświadczonego ortopedy są wszelkie wady kręgosłupa, które w dużej mierze polegają na nadmiernym ich wygięciu do przodu (w odcinku szyjnym i lędźwiowym) lub do tyłu (w odcinku piersiowym). Bardzo często występuje także skolioza, czyli wygięcie kręgosłupa w bok. Ortopeda specjalizuje się ponadto w leczeniu wszelkich urazów kości i stawów, wśród których należy wymienić między innymi: złamania, skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia.
Najczęstsze schorzenia osób starszych
Osoby starsze bardzo często uskarżają się na bardzo silne bóle reumatyczne albo osteoporozę. Przy takich dolegliwościach wizyta u odpowiedniego specjalisty jest absolutnie konieczna. Osteoporoza to popularna choroba demineralizacyjna kości, której nigdy nie można bagatelizować. U każdego człowieka po ukończeniu 35 roku życia, kości ulegają stopniowemu osłabieniu. Istnieją jednak pewne czynniki, które w mniejszym lub większym stopniu, mogą ten proces znacząco przyśpieszyć. Mowa tutaj między innymi o paleniu papierosów, czy piciu dużej ilości kawy. Problem mogą mieć także osoby spożywające dużą ilość alkoholu. Osteoporoza jest bardzo niebezpieczną dolegliwością, ponieważ nawet najmniejsze potknięcie może doprowadzić do groźnego złamania. Osoby chore na osteoporozę powinny systematycznie odwiedzać swojego ortopedę i spożywać produkty bogate w wapń.
Kiedy warto odwiedzić gabinet ortopedyczny?
Pierwszymi objawami, które powinny wzbudzić nasz niepokój są obrzęki i silne bóle jednej z kończyn albo duży ból promieniujący od kręgosłupa. Niestety w dzisiejszych czasach objawy te są przez wielu pacjentów bagatelizowane, zwłaszcza jeżeli towarzyszą im siniaki i drobne obtłuczenia. Kolejnymi objawami na które należy zwrócić szczególną uwagę jest trzeszczenie odłamów kości oraz krwiaki. Większość objawów świadczy o wadach wrodzonych, do których zaliczyć możemy na przykład asymetrię kończyn i ich poszczególnych elementów. Dobrego ortopedę powinny systematycznie odwiedzać także dzieci w wielu przedszkolnych i szkolny. W przypadku małych dzieci bardzo ważna jest profilaktyka i bieżące monitorowanie narządów ruchu.
Przy współpracy ze Sport-Med.