Jaka muzyka pobudzi nas do aktywności?

Muzyka wpływa na nasz mózg, a przez to na to, jak się czujemy – naukowcy nie mają co do tego żadnych obiekcji. Właśnie dlatego określone gatunki muzyki wykorzystywane są podczas terapii, dając dużo pozytywnych rezultatów. Odpowiednio dobrana muzyka z jednej strony pozwala na uspokojenie i zrelaksowanie, z drugiej może motywować i aktywizować do działania.

Aby móc zrozumieć moc muzyki, powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się bliżej pracy naszego mózgu. Mózg składa się z dwóch półkul, z czego jego prawa jest odpowiedzialna za uczucia. To właśnie ona aktywowana jest bardziej podczas słuchania muzyki, ponieważ odbieramy ją w sposób emocjonalny. Co ciekawe, osoby, które mają z muzyką do czynienia zawodowo, częściej analizują ją przez półkulę lewą, która odpowiedzialna jest za analityczne myślenie.

Muzyka pobudzająca nas do aktywności, która nas motywuje, nie jest dla każdego taka sama. Każdy z nas ma w końcu nieco inne preferencje, dlatego poszczególne gatunki oraz utwory muzyczne będą się różnić. Zasadniczo wtedy, gdy chcemy bardziej ukoić nasze zmysły, wybierajmy muzykę o wolniejszym rytmie, która wprowadzi nas w relaksujący nastrój. Z kolei wtedy, gdy chcemy pobudzić się do działania, powinniśmy poszukiwać muzyki o bardziej wyrazistym rytmie, która będzie żywsza. Także taka muzyka pomaga nam w koncentracji i sprzyja łatwiejszej nauce, ale są też osoby, które lepiej uczą się przy bardziej spokojnej muzyce.

W internecie możemy znaleźć nawet specjalne kompilacje różnego rodzaju utworów muzycznych skoncentrowanych na relaksacji czy pobudzaniu, ukojeniu przed snem czy do łatwiejszej nauki. Warto je przetestować, ponieważ naprawdę mogą bardzo pomóc.

Specjalną muzykę aktywizującą i relaksacyjną możemy znaleźć również w radiu internetowym Tuba.fm, które dostępne jest dla każdego całkowicie za darmo. Do wyboru mamy szeroką gamę stacji radiowych działających non-stop. Radia internetowego Tuba.fm możemy słuchać na swoim komputerze, a także na urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *