Jak zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe?
Nieprzyjemne dolegliwości gastryczne mogą dotknąć każdego z nas. Wzdęcia, gazy, skurcze jelit czy uczucie pełności w żołądku- to najczęstsze z objawów. Często nasilają się i powodują uczucie silnego dyskomfortu. W celu ich wyeliminowania należy podjąć odpowiednie leczenie.
Problemy trawienne pojawiają się w trakcie jedzenia lub po nim, jednak najczęściej nasilają się bezpośrednio po spożyciu posiłku. Prowadzi to do powstania uczucia dyskomfortu, a często skurcze jelit są wyjątkowo bolesne. Gazy i wzdęcia negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i niejednokrotnie wprawiają nas w zakłopotanie. Utrudnia to funkcjonowanie w wielu sytuacjach. W zapobieganiu dolegliwości żołądkowo-jelitowych czasem nie pomaga nawet przestrzeganie diety i prawidłowych nawyków żywieniowych. Wszystkie dolegliwości nasilają się pod wpływem towarzyszącego nam stresu. Niekorzystnie na nasze zdrowie wpływa również zawrotne tempo życia. Skutecznym i znanym już od wieków sposobem leczenia dolegliwości gastrycznych są zioła. Ich dobroczynne właściwości wykorzystali również producenci leków.
Preparatami, które zawierają liczne wyciągi ziołowe, są: Iberogast, Hepaten, Sylimaron. Dzięki starannie opracowanej recepturze pobudzają perystaltykę jelit i stymulują trawienie. Eliminują również uczucie pełności i wzdęcia. Dzięki obecności ziół w składzie, działanie preparatu jest nieinwazyjne. Polega ono na powstaniu rozkurczu, co przyczynia się do złagodzenia i wyeliminowania bólu. Oddziaływują również na konkretne receptory, dzięki czemu są stosowane w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Specjalistyczne preparaty mają na celu ochronę błony śluzowej, a także zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Są między innymi odpowiedzialne za hamowanie enzymu 5-lipooksygenzy, co działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wykazuje również właściwości wiatropędne. Preparaty regulują odpowiednią motorykę przewodu pokarmowego, ale też likwidują podrażnienia żołądka i wspomagają leczenie stanów zapalnych układu pokarmowego.