Jak założyć soczewkę kontaktową?

Niezależnie od tego, czy używamy soczewek kontaktowych okazjonalnie, czy też nosimy je na co dzień, zamiast okularów, powinniśmy nauczyć się poprawnie je zakładać. Nieprawidłowe obchodzenie się z soczewkami może doprowadzić nie tylko do ich szybkiego zniszczenia, ale również przez nieostrożność możemy nabawić się problemów z oczami. Poniżej instrukcje, jak zakładać soczewki kontaktowe w sposób poprawny.

Rozpocznij naukę ze specjalistą

Naukę zakładania soczewek kontaktowych powinniśmy rozpocząć od konsultacji z okulistą, który przeprowadzi cały proces razem z nami. Pokaże, jak rozpoznawać, że soczewki są odwrócone dobrą stroną, jak unikać błędów przy ich aplikacji oraz wskaże sprytne sposoby, dzięki którym czynność ta będzie przebiegała szybko i bezboleśnie. Przede wszystkim warto wybrać się do specjalisty po to, aby upewnić się, że nasza soczewka jest dobrze dobrana, czyli czy zapewnia optymalną ruchomość gałki ocznej, czy nie rusza się podczas mrugania, a także czy dobrze się centruje i czy pokrywa róg rogówki.

Przed założeniem soczewki kontaktowej

Gdy jesteśmy już po pierwszym szkoleniu ze specjalistą, wracamy do domu i wtedy właśnie rozpoczyna się nasza codzienna praca z soczewkami. Poza dobraniem odpowiednich technik istotne jest to, aby zachowywać dobre nawyki oraz higienę obchodzenia się z soczewkami. Po pierwsze, kluczowe jest zachowanie higieny pracy. Przed założeniem (oraz przed zdejmowaniem) soczewki, należy dokładnie umyć ręce. Nigdy nie dotykajmy soczewki, jeśli na naszych dłoniach znajduje się balsam do rąk lub inny kosmetyk o tłustym filmie. Soczewek nie należy nakładać nawet wtedy, gdy nasze dłonie są wilgotne. Trzeba je dokładnie wysuszyć – najlepiej ręcznikiem, który nie pozostawia na skórze pyłków (a więc ręcznik papierowy nie zawsze będzie najlepszym wyborem).

Gdy nasze dłonie są już przygotowane, należy uchwycić soczewkę. Należy wziąć ją między palce, położyć na opuszku jednego z nich i przyjrzeć się dokładnie, czy kształt soczewki przypomina miseczkę. Jeśli brzegi miseczki wywijają się, oznacza to, że soczewka przekręciła się na złą stronę. Trzeba ją wtedy odwrócić, a następnie przystąpić do aplikacji. Niektórzy producenci oferują soczewki kontaktowe ze znacznikami ułatwiającymi rozpoznanie, czy nie odwróciła się ona na złą stronę. Produkty tego typu znajdziemy na stronie acuvue.pl. znaczniki ujrzymy patrząc na soczewki pod światło.

Jednym z dobrych sposobów na samodzielne rozpoznanie czy soczewka nie odwinęła się w złą stronę, jest próba zgięcia: spróbujmy ścisnąć soczewkę między dwoma palcami. Jeśli jej brzegi zginają się do środka, możemy przystąpić do zakładania soczewki na oczy. Gdy brzegi wywijają się do zewnątrz, soczewkę trzeba wcześniej przywrócić do odpowiedniej pozycji.

Jak zaaplikować soczewkę do oka?

Zakładanie soczewek powinniśmy rozpoczynać za każdym razem od tego samego oka. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy w każdym oku mamy inną wadę oraz wtedy gdy mamy soczewki dla astygmatyków. Jak zakładać soczewki? To proste. Należy sięgnąć po pierwszą z nich i trzymać na palcu serdecznym. Następnie, palcami wskazującymi obu dłoni należy podtrzymywać powieki, aby powstrzymać odruch mrugania. Ostrożnie przykładamy soczewkę do oka i mrugamy nim po zakończonej aplikacji, aby przedmiot mógł samodzielnie dopasować się do kształtu gałki ocznej.

Soczewki toryczne dla astygmatyków

W szczególnej sytuacji są astygmatycy, którzy muszą nosić soczewki toryczne. Jak zakładać soczewki dla astygmatyków? Niestety, wymagana jest tutaj najwyższa precyzja – w przeciwnym razie nie będą one spełniały swoich funkcji. Soczewki dla astygmatyków, gdy są źle założone, załamują światło w złym miejscu, a to w konsekwencji może doprowadzić do pogorszenia stanu wzroku.

Wybieraj soczewki łatwe w aplikacji

Aby zakładanie soczewki było prostsze, warto wybrać taki model, który ma delikatnie niebieskie zabarwienie. Takie są soczewki Acuvue. Dzięki zabarwieniu wyraźnie odznaczają się od opakowania, dzięki czemu łatwiej jest je chwycić. Jednocześnie, podbarwienie nie wpływa na kolor oczu użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *