Jak bezpiecznie jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to aktywność, której początki bywają bolesne. I nie chodzi nam wcale o konsekwencje braku rozgrzewki, ale o samą trudność w złapaniu stabilności na tym specyficznym sprzęcie. Czeka Cię długa droga, zanim Twoje ruchy nabiorą płynności. Dlatego, zanim zaczniesz, poznaj nasze rady dotyczące bezpiecznej przejażdżki na rolkach, aby uniknąć niefortunnych upadków. Serwujemy także garść przepisów, które regulują zasady poruszania się na rolkach w terenie.

Roztropna jazda

Masz już swoje rolki? To wspaniale! Teraz tylko musisz nauczyć się prawidłowej postawy i nie zapominać o toczących się pod nogami kółkach. Pierwsze kroki warto stawiać na delikatnie nachylonym terenie. Wybierz miejsce położone z dala od ruchliwych ulic, gdzie bez narażania się na potrącenie nauczysz się bezpiecznej jazdy i hamowania.

Odpowiednia postawa na rolkach

Kiedy jeździsz na rolkach, Twoje ciało powinno być delikatnie pochylone do przodu, a nogi lekko ugięte w kolanach. Nie powinieneś mieć idealnie wyprostowanych pleców, bo sztywna postawa ograniczy płynne ruchy i utrudni balansowanie ciałem. Nie możesz zapominać również korzystaniu z hamulca, gdy zachodzi taka potrzeba. Podczas nauki jazdy możesz cały czas lekko go naciskać, by zapobiec nagłemu przyspieszaniu i wywrotkom.

Skręcanie

Jedną z podstawowych rzeczy, którą musisz opanować zaraz na początku swojej przygody z rolkami jest wchodzenie w zakręt. Skręcisz w tą stronę, w którą nieznacznie wysuniesz przednią nogę, na przykład prawa noga w przód odpowiada za skręcanie w prawo. Podczas tej czynności przenieś ciężar ciała na drugą nogę (w tym przypadku lewą) i zewnętrzną stronę rolki. Do końca manewru trzymaj stopy równolegle, aby się nie rozjechały – w przeciwnym razie stracisz kontrolę nad jazdą.

Pokonywanie schodów i krawężników

Zwinny wjazd na krawężnik wymaga doświadczenia, dlatego na etapie nauki jazdy na rolkach nie staraj się na niego dynamicznie wskoczyć. O wiele bezpieczniej jest podjechać jak najbliżej przeszkody i kolejno postawić na niej nogi, nie prostując ich całkowicie ani na chwilę. A jak sprawa ma się ze schodami? Zjeżdżanie po nich to wyczyn, na który pozwala sobie wyłącznie wąska, najbardziej szalona grupa rolkarzy. Nawet wtedy, gdy zapanujesz zupełnie nad rolkami, raczej go unikaj. W zamian ustaw rolki czubkami złączonymi na kształt litery „V” i, nie puszczając poręczy, powoli pokonuj kolejne stopnie.

Awaryjne sytuacje

Prędkość wymknęła się spod kontroli? Oprzyj ręce na kolanach i łagodnie obniż swoją postawę – w ten sposób bezpiecznie wyhamujesz. Ryzykowne jest wjeżdżanie w mokre plamy na drodze, bo gdyby okazały się kałużą oleju a nie wody, łatwo wpadniesz w poślizg.

Dowiedz się, co mówią przepisy

Rolki mają kółka, więc masz te same prawa, co rowerzyści? Nic bardziej mylnego! Choć prawo nie definiuje tego wprost, w oparciu o art. 2 pkt 18 kodeksu drogowego skaterzy identyfikowani są jako piesi i traktowani z nimi na równych zasadach. Pieszy to „osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej”.

I bez względu na to, czy jeździsz na rolkach czy spacerujesz – jeśli stworzysz niebezpieczną sytuację na drodze, możesz zapłacić mandat w kwocie od 20 do 500 zł.

Chroń delikatne miejsca przed urazami

Na koniec absolutna podstawa, której zapewne jesteś świadomy. Zabezpieczaj nadgarstki, łokcie i kolana dedykowanymi dla nich ochraniaczami, a na głowę załóż kask – także wtedy, gdy będziesz już doświadczonym rolkarzem. Chyba nie musimy pisać, dlaczego to takie ważne? Za to krótko opiszemy działanie tych elementów. Wszystkie mają za zadanie zamortyzować siłę upadku, ochronić Cię przed otarciami i bolesnymi zranieniami. Aby ochraniacze spisały się na medal, muszą być wypełnione oddychającą, miękką wyściółką, a z zewnątrz wyposażone we wzmocnienia z tworzywa sztucznego i zapięcia na rzep. Równie ważny, co tego typu zabezpieczenia, jest oczywiście rozmiar. Jak dobrać odpowiedni? Łatwo! Wystarczy, że zmierzysz obwody:

  • łokcia,
  • rozwartej dłoni powyżej kciuka,
  • nogi wokół kolana, na wysokości rzepki.

Do ochrony głowy idealnie nadaje się kask rowerowy albo typowy dla skatingu model nazywany potocznie „orzechem”. W tym przypadku poprowadź miarkę 1 cm nad wysokością brwi i porównaj wynik z tabelą producenta.

Szukasz idealnych dla siebie rolek i stroju, który zapewni Ci komfort podczas jazdy na rolkach? Sprawdź koniecznie ofertę sklepiguana.pl i odkryj patent na osiąganie maksymalnej satysfakcji z uprawiania sportu!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Jeden komentarz do “Jak bezpiecznie jeździć na rolkach?

  • 2 sierpnia 2019 o 17:00
    Bezpośredni odnośnik

    Pamiętam jak się uczyłam jeździć, upadek za upadkiem, rany, podrapane kolana, bo po co mi były ochraniacze ? tak dawno nie jeździłam, chyba pora rozejrzeć się za rolkami ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *