Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła jest najbardziej nieprzyjemnym objawem, w parze z katarem. W początkowej fazie bólu gardła można zastosować domowe sposoby, które wykazują właściwości łagodzące. Kiedy dolegliwości nie ustaną, to niestety trzeba zgłosić się do lekarza.

Ból gardła – domowe sposoby

Przy bólu gardła może się pojawić także chrypka. W obrębie błony śluzowej musiało dojść do podrażnienia bądź zapalenia. Chociaż chrypka znika tuż po wyleczeniu gardła, to niestety musimy wcześniej złagodzić objawy. Na ból gardła stosowano kiedyś okład z ziemniaków. Polegało to na ich ugotowaniu, rozgnieceniu i zawinięciu w szmatkę. Następnie należało przyłożyć je do gardła. Okład należy trzymać przez cały czas, aż ziemniaki wystygną. Dziś mamy prostsze sposoby w walce z bólem gardła, jak chociażby ogólnodostępne tabletki na gardło. Skuteczne jest także płukanie gardła roztworem soli, która ma właściwości ściągające. Można stosować także gotowe okłady, które można kupić w aptece. Wysuszenie błony śluzowej może objawiać się bólem, dlatego trzeba zadbać o jej nawilżenie. Skuteczne są także zioła, jak na przykład rumianek czy szałwia. Zioła mają właściwości przeciwzapalne i mogą zlikwidować obrzęk. Niektóre preparaty, w tym tabletki na gardło zawierają w swoim składzie tymianek, który łagodzi podrażnione gardło i nawilża błonę śluzową.

Co jeszcze na ból gardła?

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych sposobów na ból gardła jest płukanie go sodą. Chociaż wydaje się nieprzyjemna w smaku, to jest wyjątkowo skuteczna. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w połowie szklanki ciepłej wody. Ważne, żeby płukanie było krótkie i delikatne. Zbyt długie płukanie gardła może dodatkowo podrażnić błonę śluzową gardła. Wszystkie objawy związane z bólem gardła może mieć odzwierciedlenie w zmęczonym organizmie. Najlepiej położyć się do łóżka na kilka dni i po prostu odpocząć, aby zwiększyć swoje szanse na pokonanie infekcji wirusowej. Niektóre napoje także łagodzą objawy, jak chociażby herbata z cytryną czy też miodem. Można także bezpośrednio miód włożyć do buzi i poczekać, aż się rozpuści na języku. Działanie przeciwwirusowe ma także czosnek i cebula, które są często stosowane do robienia domowego syropu. Kiedy dolegliwości będą się nasilać, to niestety trzeba je skonsultować z lekarzem.

2 komentarze do “Domowe sposoby na ból gardła

  • 25 stycznia 2018 o 21:25
    Bezpośredni odnośnik

    Sposób na chore gardło polecił mi laryngolog, kiedy byłam małym często chorującym na gardło dzieckiem. Otóż należy zjeść gałkę lodów! Gardło jest w gorączce a lody ją łagodzą. Uwaga jednak na ilość. Mnie ta metoda pomaga do dziś.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *