Dlaczego terapia manualna i dlaczego działa?
Terapia manualna jest zabiegiem fizycznym, który zwykle stosuje się w połączeniu z tradycyjnymi technikami fizykoterapii. Twój fizjoterapeuta używa dłoni do wywierania nacisku na tkankę mięśniową lub manipulowania stawami ciała, w przeciwieństwie do używania maszyny lub urządzenia. Terapia manualna może być skuteczna zarówno w przypadku bólu ostrego, jak i przewlekłego. Optymalną korzyść obserwuje się w połączeniu z innymi metodami terapii takimi jak lód, ciepło, ultradźwięki, terapia interferencyjna elektryczna stymulacja nerwów czy specjalne ćwiczenia fizyczne.
Co to jest terapia manualna?
Techniki terapii manualnej mają na celu zmniejszenie bólu i poprawę zakresu ruchu. Ogólnie techniki terapii manualnej odnoszą się do fizjoterapeutów i zazwyczaj obejmują trzy rodzaje ruchów:
- Mobilizacja tkanek miękkich (w tym terapia punktem spustowym, masaż głębokich tkanek itp.): dotyczy miękkich tkanek ciała, w tym mięśni, więzadeł i ścięgien. Terapia pomaga rozluźnić mięśnie, zerwać zrosty blizn, zwiększyć krążenie i złagodzić ból.
- Wspólna mobilizacja: może być realizowana poprzez ciągły nacisk lub rytmiczną oscylacje przykładaną do dotkniętego stawu lub stawów. Pomaga zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie i mobilność stawów.
- Wspólna manipulacja: obejmuje nacisk o dużej prędkości i niskiej amplitudzie wywierany na określone staw. Pomaga zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie i mobilność stawów Może dochodzić do kawitacji lub trzaskania, gdy gaz jest uwalniany ze między kośćmi.
Terapia manualna to skuteczne leczenie stawów i mięśni, które są ograniczone i nie mają odpowiedniej mobilności i zakresu ruchów. Ograniczenia te mogą powodować dyskomfort, ból, zaburzenia funkcji i postawy oraz zmniejszoną mobilność. Pomagając przywrócić mobilność pacjenta. Przywrócenie normalnej mobilności w przychodni rehabilitacyjnej za pomocą terapii manualnej pomaga złagodzić ostry, podostry i przewlekły ból. Napięcia i skręcenia mięśni, a także osoby z przewlekłym bólem, które obejmują problemy ze stawami, takie jak ograniczenie stawu twarzowego.
Istnieje wiele stanów, które można leczyć za pomocą terapii manualnej, w tym:
- Ból szyi: skurcz mięśni, przepuklina dysku itp.
- Ból dolnej części pleców: przepuklina dysku, ograniczenie stawu twarzowego, zwężenie kręgosłupa itp.
- Ból kręgosłupa piersiowego: przepuklina dysku, ograniczenie żeber itp.
- Migreny bóle głowy
- Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego
- Ból barku: zespół uderzenia, zamrożone ramię, uszkodzenie mankietu rotatora itp.
- Ból stawu biodrowego: zapalenie kaletki biodrowej, pooperacyjna wymiana stawu biodrowego, mięśniowo-powięziowy ból stawu biodrowego, uderzenie biodra itp.
- Ból kolana: zespół opaski biodrowo-piszczelowej, dysfunkcja rzepkowo-udowa, pooperacyjna wymiana stawu kolanowego itp.
- Ból kostki: skręcenia kostki / nadwyrężenia, zapalenie stawów itp.
Co można z tą wiedzą zrobić?
Jeśli cierpisz na ostry lub przewlekły ból i szukasz ulgi możliwe, że terapia manualna pozwoli Ci powrócić do normalności.
A czy to nie jest czasami zły dotyk? Trzeba uważać, ale spróbować warto. Na sobie się nie testowało. 🙂