Detoks alkoholowy i co dalej?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: „Po co mi detoks alkoholowy?”. Odtrucie alkoholowe to dopiero początek drogi do zdrowienia, bowiem choroba alkoholowa nie pojawia się jedynie od zażywania substancji psychoaktywnych.

Co prawda istnieje ryzyko, że wystąpi głód biochemiczny, co jest naturalną reakcją organizmu, ale trzeba mieć na uwadze, że źródło choroby leży w psychice, w związku z czym bez odpowiedniego zaopatrzenia medycznego, czyli detoksu alkoholowego i specjalistycznej terapii alkoholowej, chory nie przerwie nałogu i nie przejdzie do dalszego leczenia.

Dlaczego alkoholicy obawiają się leczenia odtruwającego? Głównie z powodu lęku przed bólem, ze wstydu i z powodu doświadczenia stanu trzeźwości, w którym pojawia się poczucie winy. To te uczucia powodują niechęć i powrót do ciągu alkoholowego.

Problemy w pracy i z rodziną

Dopiero w sytuacji, kiedy sprawy zawodowe i rodzinne zaczynają się poważnie sypać lub wystąpią wyraźne objawy zatrucia alkoholowego; brak kontroli, utrata świadomości (groźne palimpsesty), a nawet nietrzymanie moczu i rozstrojenie narządów wewnętrznych, chory skłania się ku refleksji, by jednak poszukać pomocy.

Problemy z prawem

Czasem bywa też tak, że po wielu konfliktach prawnych, zostaje skierowany na detoks alkoholowy z urzędu. Tymczasem detoks wspomagamy terapią farmakologiczną. Złagodzenie fizycznych objawów i odtrucie organizmu, zapewnić może jedynie wykwalifikowany ośrodek lub szpital, przygotowany do dalszej terapii.

Odstawienie alkoholu na własną rękę

Nie jest łatwo wyjść z nałogu alkoholowego leczeniem uzależnienia na własną rękę. Głównym powodem niepowodzenia podejmowanych prób są nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Z powodu braku dostępu do medykamentów, detoksykacja alkoholowa na własną rękę po prostu nie jest możliwa.

Odstawienie alkoholu to tylko początek drogi i przerwanie ciągu alkoholowego, jest pierwszym krokiem do normalnego życia. Niestety do dalszej terapii fizycznych i psychicznych skutków potrzebna będzie pomoc specjalistów. Bowiem nawet w celu usunięcia skutków kilkudniowego zażywania napojów wyskokowych, zachodzi potrzeba wsparcia procesów odnowy w organizmie człowieka.

Odtrucie przepełnione jest bólem i lękiem

Ponadto nieprzyjemnymi objawami towarzyszącymi odstawieniu są zaburzenia wzrokowe, słuchowe oraz psychiczne. Kiedy detoks alkoholowy trwa, pacjent nie powinien być sam. Osoba taka, może nie udźwignąć fizycznych i psychicznych skutków odstawiennych. Wieloletnie doświadczenie specjalistów pokazuje, że człowiek taki pod wpływem emocji może targnąć się na własne życie.

Nikt nie lubi takich objawów

Detoksykacja alkoholowa polega na usunięciu z ciała wszystkich toksyn i niekorzystnych metabolitów, a także ma na celu złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków picia. By przerwać ciąg alkoholowy i uniknąć niepotrzebnych powikłań w postaci zespołu abstynencyjnego, najlepiej zgłosić się do odpowiedniej poradni, gdzie lekarze ocenią stan zdrowia fizycznego pacjenta i ogólny stan pacjenta pod względem psychicznym.

Skutki odstawienia alkoholu etylowego

Już tylko po okresie kilkutygodniowego spożywania alkoholu, samodzielne odstawienie substancji odurzającej bywa trudne. W zależności od stanu zdrowia, przy odtruwaniu chory może odczuwać różne skutki odstawienia alkoholu wynikające z braku soli mineralnych i niedoboru witamin.

Po detoksykacji pacjentowi podaje się dodatkowe środki, niwelujące działanie alkoholu etylowego oraz takie, które przywrócą właściwą gospodarkę metaboliczną.

Na czym polega detoksykacja alkoholowa? Chodzi o to, aby przerwać ciąg alkoholowy i usunąć z organizmu pozostałości substancji aktywnej. Jednak nie wystarczy przejść odtrucie alkoholowe, aby wyzdrowieć. To tylko pierwszy krok, za który trzeba zapłacić wysoką cenę. Nieprzyjemne objawy, które może odczuwać chory przy odtruwaniu, to najczęściej:

 • wymioty;
 • bóle głowy;
 • nadmierne pocenie;
 • majaki alkoholowe;
 • biegunka;
 • halucynacje;
 • zaburzenia snu;
 • stany depresyjne;
 • myśli samobójcze;
 • zachowania przemocowe (emocjonalne i fizyczne);
 • zaburzenia osobowości;
 • i wiele innych.

Pacjent pod ścisłą kontrolą lekarską jest w stanie przetrwać z nieprzyjemnymi objawami fizycznymi do końca kuracji.

Co dalej po detoksie alkoholowym?

Detoksykacja alkoholowa odbywa się zwykle za zamkniętymi drzwiami kliniki i trwa od 7 do 10 dni. Aby przejść odtrucie, trzeba się zgodzić na szereg wymogów.

Moment detoksykacji jest trudny, a nad bezpieczeństwem pacjenta czuwają doświadczeni lekarze, gdyż podatny jest na różne stany psychotyczne oraz zwyczajnie cierpi. Po przyjęciu na oddział detoksykacja alkoholowa polega na:

 • podaniu kroplówki, by uzupełnić niedobory elektrolitów;
 • otrzymaniu potasu i magnezu;
 • witaminy B1;
 • środków przeciwbólowych;
 • w razie konieczności podaje się leki przeciwdrgawkowe;
 • często jest konieczność podania leków uspokajających.

Przerwanie ciągu alkoholowego wspomagamy terapią farmakologiczną

Podkreślamy raz jeszcze, że przerwanie ciągu alkoholowego to zaledwie pierwszy etap całej terapii, który nie kończy się na podawaniu środków przeciwbólowych. Po usunięciu toksyn z organizmu następuje złagodzenie fizycznych i psychicznych objawów.

Aby złagodzić nieprzyjemne skutki zespołu abstynencyjnego i komfortowo przejść przez cały proces, osoba trzeźwiejąca otrzymuje także leki psychiatryczne. Personel pielęgniarski dogląda pacjenta, podając dożylnie elektrolity. Po ustąpieniu objawów fizycznych pacjent odzyskuję równowagę metaboliczną i gotowy jest na następny etap leczenia.

W dalszym etapie chory objęty zostaje protokołem mającym na celu minimalizować psychiczne objawy zespołu absencyjnego. Bezpieczeństwo pacjenta, to podstawa, dlatego, chory ma zagwarantowaną pomoc psychiatry i terapeuty leczenia uzależnień. Stan pacjenta jest pod ciągłym okiem specjalisty.

Detoks alkoholowy i odtrucie organizmu to szansa na normalne życie

Detoks alkoholowy jest doświadczeniem, które potrafi odbić piętno na psychice. Odtrucie organizmu nie należy do rzeczy przyjemnych i przez to, że obarczone jest tyloma skutkami ubocznymi, może zniechęcić na jakiś czas osoby na lekko zaawansowanym poziomie choroby, do podejmowania kolejnych prób spożywania napojów procentowych.

Co to „wszywka”?

O ile pacjent otrzyma zielone światło od lekarza psychiatry, zaraz po pierwszym etapie odtrucia alkoholowego może otrzymać skierowanie na zabieg podskórnego wszycia tabletki z disulfiramem.

Rozwiązanie to stosowane jest jako część leczenia uzależnień, mające za zadanie powstrzymać alkoholika przed ponownym piciem, co zapewnia też złagodzenie fizycznych objawów ze strony organizmu i przeciwdziała przed ponownym wystąpieniem niedoborów witamin, jak w trakcie spożywania.

Powolne pozbywanie się toksyn

Obecność szkodliwych substancji oraz obecność w organizmie alkoholu, wpływają na całą gospodarkę metaboliczną i hormonalną człowieka, zmieniając przy tym chemiczną florę w mózgu, zaburzając procesy poznawcze. Bez zachowania organizmu w czystości, detoks się nie uda.

Odzyskanie równowagi fizycznej i dalsze leczenie uzależnienia

Po okresie detoksykacji, kiedy skutki fizycznego uzależnienia zostają złagodzone, chory może przystąpić do leczenia psychoterapeutycznego. Sam detoks alkoholowy nie eliminuje psychicznych skutków abstynencji, natomiast odtrucie alkoholowe pozwala podjąć dalszą terapię.

Jest to profilaktyczne działanie mające na celu łagodzić skutki psychiczne choroby alkoholowej, a chory wraz z pomocą terapeutyczną otrzymuje też często terapię farmakologiczną w kierunku depresji, stanów lękowych, innych zaburzeń emocjonalnych.

Tak ustabilizowany, może wejść do programu 12 kroków lub w inny schemat terapeutyczny. W każdym ośrodku leczenia uzależnień, jako specjaliści zapewniamy wsparcie psychologiczne na każdym etapie terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *