Czym różnią się od siebie szczepionki 5w1 i 6w1?
Wokół szczepionek narosło wiele kontrowersji. Pamiętajmy jednak, że to dzięki regularnym szczepieniom udało się wyeliminować niektóre groźne choroby zakaźne (np. ospę prawdziwą), a zagrożenie innymi zminimalizować (1). Szczepienia są nadal potrzebne. Przystępując z dzieckiem do programu szczepień, mamy do wyboru szczepionki jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Czym się różnią? Co zawiera szczepionka 5w1, a co 6w1?
Szczepienia ochronne – ważne, ale bolesne
Szczepienia ochronne odbywają się zgodnie z programem szczepień. Każdemu dziecku wyznacza się określoną liczbę konsultacji u lekarza, podczas których maluchowi zostają zaaplikowane szczepionki (2). Niestety każda taka wizyta wiąże się z bólem, który może być trudny do zniesienia dla małego dziecka. Podczas każdej wizyty wykonuje się od jednego do nawet czterech zastrzyków. Dodatkowo, jeśli chcemy zwiększyć ochronę naszego dziecka, możemy zdecydować się na szczepienia odpłatne. To niestety wiąże się z wykonaniem dodatkowych kilku zastrzyków podczas jednej wyprawy do lekarza.
Dlaczego stosuje się szczepionki wieloskładnikowe?
Aby minimalizować ból dziecka, niektórzy starają się rozłożyć obowiązkowe szczepienia na większą ilość wizyt. Nie jest to jednak dobry pomysł. Jest to też działanie niezgodne z programem szczepień, zwiększa ryzyko opóźnienia w realizacji szczepień, a na dodatek nadal wiąże się z wykonaniem takiej samej liczby zastrzyków. Istnieje na szczęście lepszy sposób na zapewnienie większego komfortu maluchowi. Wielu rodziców decyduje się na szczepionki wieloskładnikowe dla swoich dzieci. Najpopularniejsze z nich to szczepionka 5w1 oraz 6w1.
Prostym sposobem na zminimalizowanie ilości zastrzyków jest zastosowanie jednej szczepionki wieloskładnikowej zamiast kilku jednoskładnikowych. Szczepionka 5-składnikowa (tzw. 5w1) chroni przed tężcem, krztuścem, błonicą, wirusowym porażeniem dziecięcym (poliomyelitis) oraz zakażeniem wywołanym przez bakterię hemofilną Haemophilus influenzae typu b (Hib). Zastosowanie tego typu szczepionki pozwala na uniknięcie 7 zastrzyków w ciągu 2 lat.
Szczepionka 6w1 (6-składnikowa) chroni przed tymi samymi chorobami co 5w1. Dodatkowo zawiera w sobie substancje chroniące przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B (tzw. żółtaczka wszczepienna). Podanie dziecku szczepionki 6w1 zmniejsza aż o 9 ilość zastrzyków w ciągu 2 lat. Niestety zastosowanie szczepionek wieloskładnikowych wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pamiętajmy też, by nigdy nie stosować szczepionek 5w1 i 6w1 naprzemiennie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na określoną szczepionkę, należy stosować ją konsekwentnie.
- Talarek E. Infanrix hexa a Pentaxim – którą szczepionką szczepić? https://pediatria.mp.pl/lista/90115,infanrix-hexa-a-pentaxim-ktora-szczepionka-szczepic Data dostępu: 21.02.2018
- Czajka H. Szczepionki wieloskładnikowe, czyli jak zmniejszyć liczbę zastrzyków https://pediatria.mp.pl/szczepieniaochronne/52845,szczepionki-wieloskladnikowe-czyli-jak-zmniejszyc-liczbe-zastrzykow Data dostępu: 21.02.2018