Co poradzić na oddychanie przez usta?

Zdarza ci się częste oddychanie przez usta, a może obserwujesz taki objaw u kogoś w swojej rodzinie? Bardzo często jest to efekt kataru, ale przyczyny mogą być również inne. Co możemy poradzić na oddychanie przez usta?

Naturalnie powinniśmy oddychać z wykorzystaniem nosa – wówczas powietrze, które dostaje się do dróg oddechowych, jest oczyszczane, ogrzewane i nawilżane, a tym samym przygotowane do dalszego działania w płucach.

Do oddychania przez usta często dochodzi wtedy, gdy mamy przeziębienie albo grypę. Wtedy odpowiada za nie zatkany katarem nos. Zdarza się jednak, że oddychanie przez usta może być związane z wadami zgryzu, bezdechem sennym, chorobami zatok przynosowych, wadami w budowie nosa.

Nieprzyjemne konsekwencje oddychania przez usta:

  • częstsze infekcje, ponieważ powietrze nie jest wstępnie oczyszczane, ogrzewane i nawilżane w nosie
  • trudności w artykulacji – dotyczą one przede wszystkim dzieci, które mogą mieć problemy z prawidłową wymową niektórych głosek, seplenieniem
  • niedotlenienie – ponadto oddychanie przez usta może powodować niedotlenienie całego organizmu, ponieważ do płuc dociera wtedy mniej powietrza

Zatem wtedy, gdy zaobserwowaliśmy oddychanie przez usta u siebie albo u innej osoby, warto rozpocząć działania, które mają na celu zahamowanie tej niezdrowej praktyki.

Jak przestać oddychać przez usta?

W przypadku małych dzieci należy pamiętać o tym, aby nie układać ich główki zbyt wysoko, a u starszych przypominać o tym, aby oddychać nosem a nie ustami. Jeśli oddychanie przez usta jest wynikiem jakiejś wady w budowie nosa czy wady zgryzu, zaleca się rozpoczęcie leczenia.

Wtedy, gdy oddychanie przez usta jest z kolei związane z infekcją, warto zacząć stosować roztwór soli morskiej albo fizjologicznej w sprayu albo w kropelkach. Preparat pozwala na rozrzedzenie zalegającej w nosie wydzieliny, a także nawilżenie śluzówki. Wspomaga też oczyszczanie nosa z zanieczyszczeń, na przykład kurzu czy alergenów.

Regularne stosowanie roztworu soli morskiej albo fizjologicznej pozwoli na szybsze pozbycie się kataru, a tym samym na łatwiejsze oddychanie nosem.

Jeden komentarz do “Co poradzić na oddychanie przez usta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *