Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

[REKLAMA]

Ostatnie miesiące pokazały, jak dużym zagrożeniem jest koronawirus. Polska, przynajmniej w pierwszej fali epidemii, zdołała uniknąć losu Włoch i Hiszpanii, ale nie oznacza to wcale, że niebezpieczeństwo minęło. Wszyscy powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność. Co trzeba wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2?

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Można się nim zarazić poprzez kontakt z wydzieliną osoby zakażonej, choć udowodniono już, że nowy wirus może też osadzać się na przedmiotach codziennego użytku i pozostawać na nich aktywny nawet przez kilka dni.

Dlaczego koronawirus jest tak zaraźliwy? Największym zagrożeniem jest aerozol wydobywający się z nosa i ust osoby zakażonej. Co ważne, taka osoba może w pierwszych dniach od zakażenia nie dawać żadnych objawów chorobowych, więc tak naprawdę każdy z nas może być potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia drugiego człowieka.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Na szczęście istnieją sprawdzone i skuteczne sposoby na ograniczenie lub zredukowanie ryzyka zakażenia innych i siebie samych. Bardzo skuteczne jest noszenie osłon nosa i ust, najlepiej maseczek. Jest to obowiązek nałożony w Polsce w kwietniu, wzorem innych państw, m.in. Czech.

W ten sposób można stworzyć fizyczną barierę, uniemożliwiając przedostawaniu się na odległość aerozolu z mikrocząsteczkami wirusa.

Przebywając na zewnątrz, należy często dezynfekować ręce, unikać dotykania twarzy oraz – w miarę możliwości – używać jednorazowych rękawiczek ochronnych. Dobrym pomysłem będzie również regularne dezynfekowanie powierzchni przedmiotów codziennego użytku oraz często dotykanych powierzchni domowych, takich jak klamki.

Ponadto niezwykle ważne jest zachowywanie bezpiecznego odstępu od drugiej osoby. Dlatego nawet jeśli stoisz w kolejce, zachowaj przynajmniej 1,5-2 metry odstępu.

Koronawirus – objawy zakażenia

Skąd wiedzieć, że bezpośrednio dotyczy cię koronawirus? Objawyzakażenia mogą nieco przypominać zwykłe przeziębienie, aczkolwiek mają trochę inny charakter.

Przede wszystkim przebieg choroby nie jest tak gwałtowny, jak w przypadku grypy, a najgorsze samopoczucie następuje po około 5-7 dniach od pierwszych symptomów, takich jak:

  • męczący suchy kaszel,
  • kłopoty z oddychaniem,
  • wysoka gorączka (powyżej 38 °C),
  • bóle mięśni i przemęczenie.

Co zrobić w przypadku wystąpienia objawów koronawirusa?

W razie wykrycia u siebie niepokojących oznak skontaktuj się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje cię dalej.

Pamiętaj, że koronawirus to tylko jedno z potencjalnych rozwiązań powyższych objawów, ale nie jedyne. Nie można więc panikować, zwłaszcza jeśli nie miało się bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą i było się ostrożnym na zewnątrz. Warto jednak zachowywać szczególną ostrożność i w żadnym razie nie można bagatelizować symptomów chorobowych.

Pod żadnym pozorem nie przychodź osobiście na SOR lub do ZOL, bo w ten sposób narazisz personel medyczny i pozostałych pacjentów na niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *