Co może oznaczać łaskotanie w gardle?

Łaskotania w gardle doświadczył chyba każdy. Ta nieprzyjemna i wywołująca dyskomfort dolegliwość potrafi uprzykrzyć codzienność. Nierzadko towarzyszy temu ból gardła, uczucie suchości oraz chrypka. Wczesna reakcja pozwala uniknąć antybiotykoterapii, niezależnie od tego jakiego rodzaju jest to zakażenie – wirusowe czy bakteryjne.

Jeden efekt, różne przyczyny

Łaskotanie i drapanie gardle kojarzy się najczęściej z infekcjami górnych dróg oddechowych. Słusznie, jest to przyczyna, która odpowiada za większość tych dolegliwości. Mogą one mieć jednak różny charakter. Infekcje wirusowe stanowią ponad 90% wszystkich zapaleń gardła. Może temu towarzyszyć podwyższona gorączka. Rozpoznajemy je ponadto po owrzodzeniach na śluzówce jamy ustnej czy też zaczerwienieniu błony śluzowej gardła.

Bakteryjne zakażenie gardła wywołane jest wpływem na górne drogi oddechowe paciorkowców beta-hemolizujące grupy A. Wraz z pojawieniem się łaskotania gardła o takim podłożu odczuwać możemy silny ból gardła. Ponadto, pojawia się wysoka temperatura. Takie zakażenie nierzadko oznacza anginę.

A może to ospa wietrzna?

Łaskotanie w gardle nie musi oznaczać anginy czy też niewielkiej infekcji wirusowej. Niestety bardzo rzadko dolegliwość tę kojarzymy z ospą wietrzną. Błędnie odczytane sygnały pozwalają nam twierdzić, że to grypa lub przeziębienie, podczas gdy w rzeczywistości w naszym organizmie zachodzą znacznie poważniejsze zmiany, które w kolejnych dniach będą skutkować krostkami pojawiającymi się na całym ciele. Jeżeli nie ospa wietrzna, to może być to również odra. Łaskotanie i swędzenie w gardle jest również zwiastunem tej choroby.

Niezależnie od przyczyn dolegliwości, jak też choroby czy infekcji, jaka rozwija się w naszym organizmie, chcemy przede wszystkim uśmierzyć ból i nieprzyjemne swędzenie. Dobrze sprawdzają się spray’e, które są dostępne w aptece bez recepty. Przykładem jest chociażby lek, o którym więcej dowiesz się ze strony tantumverde.pl. Mogą go stosować zarówno dorośli, jak również dzieci. Oprócz praktycznego aerozolu dostępny jest w pastylkach do ssania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *