Centrum rehabilitacji radość

Mówiąc o fizjoterapii, nie sposób zapomnieć o fizykoterapii, która jest jedną z form fizjoterapeutycznych. Wykorzystuje ona oddziaływanie różnorodnych bodźców fizykalnych na ciało ludzkie. Bodźce te mogą pochodzić zarówno ze środowiska naturalnego: woda, światło słoneczne, borowina, jak i być tworzone poprzez specjalne urządzenia: ultradźwięki, prądy.

Fizykoterapia jako wsparcie rehabilitacji

W procesie rehabilitacji wykorzystuje się różnorodne metody rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, a także fizykoterapeutyczne, by przywrócić pacjentowi jak największą sprawność bądź złagodzić męczące go dolegliwości. Dzięki współdziałaniu różnorodnych form rehabilitacji możliwa jest jej kompleksowość oraz ciągłość. Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji  w centrum rehabilitacji radość pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów.

Termoterapia

Jedną z metod fizykoterapii jest termoterapia. W rehabilitacji wykorzystuje się zarówno zimno (krioterapia), jak i ciepło (ciepłolecznictwo). Krioterapia polega na oddziaływaniu zimnem na całe ciało w komorze krioterapeutycznej bądź stosowanie zimna na poszczególne części ciała. Z kolei w ciepłolecznictwie stosowane są zabiegi w saunach czy łaźniach rzymskich. Termoterapia często jest wykorzystywana w połączeniu z innymi metodami rehabilitacyjnymi, na przykład kinezyterapią czy peloidoterapią.

Hydroterapia

Hydroterapia wykorzystuje dobroczynne działanie wody na ciało. W tym celu można stosować kąpiele, natryskiwanie, polewania, bicze szkockie, a także ćwiczenia w wodzie. Często hydroterapię stosuje się jako element leczenia uzdrowiskowego bądź w połączeniu z balneoterapią.

Elektroterapia

W fizykoterapii stosuje się także różnorodne prądy, zarówno stałe, jak i diadymiczne. Metoda ta bywa wykorzystywana w połączaniu z hydroterapią (kąpiele elektryczno-wodne), a także przy wprowadzaniu leków do ciała (jonoforeza). Bogata gama zabiegów elektroterapeutycznych pozwala rehabilitantowi na dobranie odpowiedniej formy elektroterapii.

Wśród innych metod fizykoterapeutycznych wymienić można także magnetoterapię, laseroterapię, balneoterapię czy leczenie uzdrowiskowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *