Alergia na mleko coraz powszechniejsza

[REKLAMA]

Alergia na białko mleka krowiego, zwana inaczej skazą białkową, jest jedną z najpopularniejszych alergii dotykających małe dzieci i niemowlęta. W ciągu ostatnich 10 lat częstotliwość jej występowania podwoiła się. Obecnie cierpi na nią około 3 % maluszków do drugiego roku życia i stanowi 13 % dzieci uczulonych na pokarm. Choć te dane mogą budzić niepokój, to dobra wiadomość jest taka, że w przypadku 80 % dzieci alergia ustępuje sama po drugim roku życia. Należy więc zapoznać się uważnie z objawami alergii i sposobami radzenia sobie z nią, a dzięki temu nasze dziecko bez poważnych konsekwencji przejdzie przez ten trudny etap.

 

Najczęstsze objawy alergii na mleko u niemowląt

U niemowląt i małych dzieci alergia na mleko objawia się pod trzema postaciami:

  1. Zmiany na skórze. Skóra staje się sucha i zaczerwieniona, pojawiają się wypryski, krostki oraz stany zapalne.

  2. Problemy z układem pokarmowym. Są to takie objawy jak biegunka, wymioty, refluks, ulewanie, kolki, bóle brzucha, wzdęcia i krew w stolcu. Część z nich jest wspólna także dla nietolerancji laktozy, czyli zaburzeń związanych z jej trawieniem. Dlatego lekarz powinien postawić diagnozę, który problem dotyczy naszego dziecka.

  3. Problemy z układem oddechowym. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, świszczący kaszel, nieżyt nosa lub astma. Dolegliwości te dotyczą około 20 – 30 % uczulonych na mleko dzieci.

  4. Wstrząs anafilaktyczny. Jest to bardzo silna reakcja organizmu, która może zagrozić życiu. Wywołana jest przez czynnik uczulający, w tym wypadku białko mleka krowiego i występuje od kilku do kilkudziesięciu minut po jego spożyciu. Wymaga natychmiastowej hospitalizacji i na szczęście, pojawia się bardzo rzadko. Możemy go rozpoznać po wystąpieniu wyżej opisanych objawów, a także po zaburzeniu rytmu serca i spadku ciśnienia.

Co robić, gdy lekarz stwierdził alergię na mleko u maluszka?

Najlepsze dla niemowlęcia będzie jak najdłuższe karmienie piersią. Uczulenie dotyczy bowiem mleka krowiego. Jednak jeśli alergia na mleko została stwierdzona, to karmiąca matka powinna wystrzegać się w swojej diecie produktów z jago dodatkiem (zobacz więcej: https://humana-baby.pl/blog/alergia-na-mleko-krowie/). Konieczna jest zatem dieta eliminacyjna. Niestety, nie każda mama może pozwolić sobie na karmienie piersią przez okres dwóch lat. Należy wówczas wprowadzić do jadłospisu dziecka inne produkty, które wzbogacą codzienną dietę. Odpowiednio dobrany – zaspokoi potrzeby żywieniowe maluszka i zapewni mu prawidłowy rozwój. Nie należy również podawać dziecku mleka innych zwierząt kopytnych, na przykład kozy, gdyż może to wywołać reakcję krzyżową. Nie załamujmy się więc niepotrzebnie, ponieważ alergia na mleko wymaga tylko tymczasowych wyrzeczeń i najczęściej, po drugim roku życia, sama odchodzi w zapomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *