5 objawów, które mogą świadczyć o wstydliwym problemie hemoroidów

[REKLAMA]

Hemoroidy – mimo, że są jedną z najbardziej powszechnych chorób naszej cywilizacji – wciąż dla większości osób są wstydliwym problemem, o którym wolą nikomu nie mówić. Niestety siedzący tryb życia: praca przez osiem godzin za biurkiem, jazda autem i bierne wypoczywanie w domu w pozycji siedzącej, ale i nadmierny wysiłek fizyczny np podczas ćwiczeń na siłowni lub podczas ciąży powodują, że z każdym rokiem osób z dolegliwościami związanymi z hemoroidami przybywa. W niniejszym artykule radzimy jak rozpoznać ten problem objawiający się w konkretnych codziennych sytuacjach i co robić dalej.

1. Długie przesiadywanie w toalecie i problemy z wypróżnianiem się

Jeśli zacząłeś spędzać więcej czasu siedząc w toalecie za każdym razem gdy idziesz się wypróżnić to może być pierwsza oznaka, że coś jest nie tak. Powodów może być wiele, ale z rację tego, że choroba hemoroidalna występuje znacznie częściej niż inne, a zaparcia zaczynają występować za każdym razem – może to być początek tejże choroby. Może pojawić się dyskomfort w okolicach odbytu, a po wszystkim – uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

2. Plamy krwi na papierze toaletowym

Jeśli na papierze toaletowym lub w muszli klozetowej pojawią się plamy krwi to powinniśmy podjąć konkretne działania: zapisać się badania i szybkie leczenie hemoroidów. Lekceważenie takich objawów może być tragiczne w skutkach ponieważ prócz hemoroidów krwawienie może być również oznaką raka okrężnicy lub odbytu. Jeśli krwawienia są systematyczne i towarzyszy im ból w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć tego objawu i koniecznie zgłosić się na badania.

3. Swędzenie i pieczenie

Dyskomfort związany ze swędzeniem i pieczeniem w okolicach odbytu jest raczej nie do przeoczenia. Często to pierwszy i mało przyjemny objaw powstającej choroby i niestety równie często jest on bagatelizowany przez samych chorych. Tymczasem im szybciej wykryje się powstający problem z hemoroidami tym łatwiej mu zaradzić.

4. Wydzielina widoczna na bieliźnie

Swędzenie i pieczenie wspomniane wyżej jest przeważnie związane z podrażnieniem śluzówki i powstawaniem stanu zapalnemu odbytu. Ten stan wiąże się znów z wydzielaniem przez śluzówkę wydzieliny widocznej na bieliźnie lub papierze toaletowym. To objaw, który czasem łatwo przeoczyć, bo może nie wystąpić lub po prostu nie zostać zauważony, ale – jak wszystkie poprzednie – świadczy o powstającej chorobie.

5. Wyczuwalne guzki w okolicach odbytu

To jedno z bardziej zaawansowanych stadiów choroby. Kolejnym są już tylko żylaki pozaodbytnicze, które wymagają chirurgicznej interwencji. Guzki to stadium, w którym hemoroidy wysuwają się na zewnątrz odbytu i są tam wyczuwalne, ale jednocześnie guzek jest w stanie sam się cofnąć. W przypadku żylaków pozostających poza odbytem pozostaje już tylko wykonanie operacji przez chirurga – proktologa.

Najłagodniejsze objawy choroby hemoroidalnej mimo że są dość powszechne – wciąż nie powinny być lekceważone, szczególnie gdy powtarzają się lub nasilają. Za każdym razem, gdy pojawia się krwawienie z odbytu, świąd lub pieczenie powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy i przyczynek do wizyty u lekarza. Pamiętajmy, że diagnoza i jej wynik pt. „choroba hemoroidalna” to i tak najlepsza możliwa opcja w tej sytuacji, bo objawy mogą również być początkiem śmiertelnego raka jelita grubego lub odbytnicy. Wszelkie dolegliwości wzbudzające nasz niepokój i powodujące dyskomfort w okolicach odbytu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą.

Wiele osób unika wizyty u proktologa z racji tego, że może być dla nas osobiście bardzo krępująca. Pamiętajmy jednak, że lekarz proktolog jest specjalistą, który podchodzi do badania jak każdy inny lekarz, a my jesteśmy kolejnym pacjentem danego dnia, który przychodzi do gabinetu z podobnym problemem. Samo badanie jest wykonywane w pozycji leżącej bocznej, jest bezbolesne, krótkie i nie wymaga specjalnego przygotowania.

Po jego wykonaniu lekarz zaleca zastosowanie jednej z terapii, która ma na celu zmniejszenie przepływu krwi do hemoroidów i ich obkurczenie się. Dopiero w bardziej zaawansowanych przypadkach pacjent może potrzebować zabiegu chirurgicznego, aby operacyjnie usunąć hemoroidy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *