Jak wybrać odpowiedni papier toaletowy

Nie ma nic prostszego niż wybór papieru toaletowego. Jest to produkt higieniczny, który jest niedrogi i dostępny w absolutnie każdym domu. Bez przesady, jest to jeden z najczęściej kupowanych artykułów.

Większość ludzi, idąc do sklepu, wybiera po prostu cenę. W rzeczywistości jest to jedyne kryterium. Ale w rzeczywistości wybór papieru toaletowego jest odpowiedzialnym procesem, który ma swoje własne niuanse i zasady. Przyjrzyjmy się kryteriom, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Rodzaj materiału

Papier toaletowy jest wykonany z materiałów pierwotnych i pochodzących z recyklingu. Papier pierwotny jest wytwarzany z masy celulozowej. Jest droższy niż produkty higieniczne z recyklingu, bardziej miękki i bez dodatków chemicznych, takich jak chlor lub ołów.

Papier toaletowy z recyklingu jest wytwarzany z makulatury, która jest przekształcana w rafinowaną masę papierniczą. Rolki, które wszyscy znamy, są wykonane z tej masy. Cały papier, który wyrzucamy, pochodzi z recyklingu i można go znaleźć na półkach sklepowych, ale w innej formie. To jakość materiału pochodzącego z recyklingu decyduje o miękkości i kolorze papieru.

Kolor

Papier toaletowy jest dostępny w różnych kolorach. Zwykle występuje w 3 głównych kolorach:

  • Biały. To klasyk dla większości kupujących. Jeśli biały papier toaletowy jest wykonany z materiału pochodzącego z recyklingu, został specjalnie wybielony przy użyciu preparatów chemicznych. To oczywiście nie czyni go bezpieczniejszym i może powodować alergie u osób, które go używają. Jeśli kupujesz biały papier, preferuj rolki wykonane z celulozy.
  • Szary. Jest to papier wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. Podczas przetwarzania usuwane są z niego szkodliwe substancje. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wielu producentów ignoruje wszystkie stopnie oczyszczania papieru, co może uczynić go niebezpiecznym.
  • Kolorowy. Jest to papier toaletowy, który został zabarwiony. I nikt nie dodaje do niego naturalnego barwnika, tylko chemikalia. Wybierając kolorowy papier toaletowy, ryzykujesz swoje zdrowie. Przynajmniej to, co może się zdarzyć, to alergia.

Dlatego najlepszym wyborem jest biały papier celulozowy, który jest wysokiej jakości i bezpieczny.

Liczba warstw

Producenci starają się konkurować ze sobą liczbą warstw. Papier może być jednowarstwowy lub dwuwarstwowy – produkt wykonany z surowców wtórnych. Trzywarstwowy i więcej to papier toaletowy, który jest wykonany z celulozy. Jest przyjemny w dotyku, bardziej miękki, pochłania więcej wilgoci, co sprawia, że jest wygodniejszy w użyciu.

Rozdarcie arkusza

Obecność specjalnych znaków rozdarcia w papierze sprawia, że jest on wygodniejszy w użyciu, a także pozwala na bardziej ekonomiczne użytkowanie.

Rodzaj opakowania

Ważne jest również opakowanie papieru toaletowego, które może być papierowe lub plastikowe. Te pierwsze przepuszczają wilgoć i powietrze, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zepsują się w nieodpowiednich warunkach. Z kolei modele polietylenowe nie przepuszczają wilgoci i powietrza, dzięki czemu można mieć pewność co do ich trwałości.

Mając na uwadze wszystkie te kryteria, możesz teraz wybrać odpowiedni papier toaletowy. Tymi samymi zasadami można kierować się przy wyborze kuchennego ręcznika papierowego. Mogą być one również wykonane z różnych materiałów i istnieje ryzyko uszczerbku na zdrowiu, jeśli wybierzesz niewłaściwy.

Obraz Alexa z Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *