Jak wybrać ciśnieniomierz?
Planujesz zakup ciśnieniomierza i zastanawiasz się jaki model wybrać? Czym różni się ciśnieniomierz automatyczny od zegarowego i który sprawdzi się lepiej? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wybrać ciśnieniomierz, który zapewni najdokładniejszy pomiar.
Nadciśnienie to coraz częściej wykrywane schorzenie, określane także mianem choroby cywilizacyjnej. Prowadzenie nieprawidłowego trybu życia, nieodpowiednio zbilansowana dieta, pośpiech i dużo stresu – to wszystko wpływ na stan naszego zdrowia. W przypadku nadciśnienia czy problemów sercowych kluczowa jest nie tylko zmiana codziennych nawyków, ale także regularne monitorowanie ciśnienia.
Ciśnieniomierze automatyczne, czyli samokontrola ciśnienia
Ciśnieniomierze automatyczne to najczęstszy wybór osób indywidualnych – są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale wyróżniają się także duża intuicyjnością i stosunkowo łatwą obsługą. Tego typu produkty świetnie sprawdzą się także w przypadku osób starszych – duży wyświetlacz i precyzyjne wyniki pomiaru ciśnienia nie będą bowiem trudne do odczytania. Automatyczne ciśnieniomierze charakteryzują się także małymi wymiarami, dzięki którym aparaty możesz zabrać ze sobą w każdy wyjazd.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny?
Najpopularniejszymi ciśnieniomierzami automatycznymi są te przeznaczone na nadgarstek, jak i ramię. Pomimo że ciśnieniomierz naramienny zapewnia nieco dokładniejsze pomiary, nie zawsze jest najlepszym i najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Tego typu sprzęt z pewnością sprawdzi się u osób z chorobami takimi jak miażdżyca i w sytuacjach, w których zależy nam na dokładnym pomiarze. Alternatywą może być ciśnieniomierz nadgarstkowy doceniany przede wszystkim przez osoby, które często przemieszczają się w ciągu dnia. Ważne, by w przypadku nadgarstkowej wersji przestrzegać zasad zapewniających prawidłowy pomiar, czyli 15-minutowego odcinku przed dokonaniem pomiaru, odpowiednim ułożeniu nadgarstka etc.
Ciśnieniomierze zegarowe, czyli klasyka gatunku
Modele zegarowe znamy przede wszystkim z gabinetów lekarskich i to właśnie tam są najczęściej wykorzystywane. Profesjonalne ciśnieniomierze lekarskie to zazwyczaj urządzenia zegarowe. Pomiar wykonywany tego typu ciśnieniomierzem jest nieco bardziej skomplikowany od badania z użyciem automatycznej wersji. W tym przypadku konieczne jest manualne pompowanie mankietu, które odbywa się przy użyciu specjalnej pompki. Wykorzystywanie ciśnieniomierzy zegarowych wymaga pewnej wprawy, jednak ten klasyczny model mimo wszystko wciąż cieszy się popularnością wśród klientów indywidualnych.
Złoty środek
Na rynku można znaleźć szeroki wybór ciśnieniomierzy – właśnie dzięki temu zaleca się kupno sprzętu, który jest najlepiej dostosowany do trybu życia osoby wykonującej pomiary ciśnienia. W przypadku osób starszych sprawdzi się automatyczny ciśnieniomierz naramienny, zaś osoby będące w przysłowiowym ciągłym biegu z pewnością wybiorą opcję na nadgarstek. Ciśnieniomierz zegarowy sprawdzi się natomiast wówczas, gdy konieczny jest możliwie najdokładniejszy wynik badania. Przy tego typu inwestycji warto jednak korzystać z ofert marek takich jak Gess, które specjalizują się w projektowaniu wysokiej jakości produktów medycznych.