Butelka wielorazowa – stop produkcji plastiku
Już od dawna można usłyszeć o negatywnych efektach produkcji jednorazowych plastikowych butelek, ale dopiero od niedawna coraz więcej osób faktycznie zaczyna coś działać w tym kierunku, a tym samym butelka wielorazowa staje się ich atrybutem w niesieniu dobrego przykładu dbałości o środowisko naturalne.
Butelka wielokrotnego użytku i jej przewaga nad jednorazową
Inwestowanie w butelkę wielokrotnego użytku pomaga chronić środowisko na wszystkie sposoby, w jakie szkodzą mu plastikowe butelki „na raz”.
Wybrane przewagi:
- wykorzystanie mniejszej ilości zasobów,
- emisja mniejszej ilości szkodliwych gazów,
- ochrona zasobów wodnych,
- ochrona stworzeń żyjących pod wodą.
Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety, można śmiało stwierdzić, że butelki wielokrotnego użytku pomagają chronić środowisko w maksymalnie możliwy sposób.
Produkcja butelek – jednorazowe a wielokrotne
Jeśli chodzi o plastikowe, jednorazowe butelki – duża część zależności od zasobów środowiskowych pojawia się już na etapie produkcji.
Według danych ogromne ilości (w milionach!) baryłek ropy jest zużywanych do produkcji ponad plastikowych butelek – każdego roku. Gdyby ta sama ilość została wykorzystana do innego celu, mogłaby zasilić ogromną ilość samochodów bądź domów. Być może nie dla każdego takie myślenie jest istotne, ale tak wielka ilość oleju zużywanego tylko do produkcji plastikowych butelek powinna już być zamieniona na chociażby chwilę zadumy, kiedy następnym razem będziesz się zastanawiać czy butelka wielorazowa nie byłaby lepiej wydanymi pieniędzmi, aniżeli ta kolejna, jednorazowa.
Wybierz „wielorazówkę” – zatrzymaj plastik i nie tylko!
Czy wiedziałeś, że butelka wielokrotnego użytku uwalnia mniej dwutlenku węgla do atmosfery? Warto to podkreślić, bo być może uważasz, że samo zużywanie ropy i plastiku nie dotyka Cię aż tak bezpośrednio, by zrezygnować z butelek „jednorazówek”. Jednak nie chodzi wyłącznie o to, że produkcja plastikowych butelek zużywa cenne zasoby, ale także powoduje całkiem szkodliwe emisje.
Tworzenie plastikowych butelek jednorazowego użytku uwalnia 2,5 miliona ton dwutlenku węgla do atmosfery każdego roku (!). Najpierw jednak zróbmy krótką lekcję nauki, aby przypomnieć sobie, dlaczego emisje węgla są szkodliwe dla środowiska.
Dwutlenek węgla jest uważany za gaz cieplarniany, ponieważ właśnie o to chodzi: działa jak szklarnia. Zatrzymuje ciepło blisko powierzchni Ziemi i bez niego, oceany faktycznie by zamarzły. Jest zatem bardzo potrzebny, ale już ekstremalna ilość dwutlenku węgla wydalana do atmosfery oznacza, że ziemia się zbyt szybko nagrzewa. Reasumując: wybierając butelkę wielokrotnego użytku, pomożesz spowolnić ten proces.
Oczywiście możesz tutaj powiedzieć, że koniec końców i tak przyjdzie moment, gdy Twoja butelka wielorazowa trafi do kosza i słusznie – ponieważ nic nie trwa wiecznie. Jednak znacznie bardziej prawdopodobne jest, że to właśnie jednorazowe, plastikowe butelki będą szybciej i liczniej gromadzić się na wysypisku śmieci. Na koniec przypominamy, że ich rozkład zajmuje setki lat – a to mówi samo za siebie.
Zdecydowanie popieram. Od kilku miesięcy całkowicie zrezygnowałam z butelek wielorazowych i w ogóle za nimi nie tęsknię. To taki mały krok żeby chronić naszą planetę.