Suplementacja w czasie odchudzania – jak ważną pełni rolę?

Obecnie wiele osób zmaga się z nadwagą. Szacuje się, że na otyłość cierpi ponad połowa Polaków, a do tego co ósme dziecko. W związku z czym nie brakuje tych, którzy chcieliby schudnąć, najlepiej w jak najkrótszym czasie. Jednak skuteczne i zdrowe odchudzanie wymaga cierpliwości, a także wielu wyrzeczeń i regularnej pracy, np. w postaci treningów na siłowni. Aby pomóc sobie w zrzucaniu zbędnych kilogramów, można skorzystać z suplementacji. Co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszym świecie suplementy stały się wszechobecnymi preparatami. Sklepowe półki aż uginają się od tego rodzaju specyfików, które pomagają niemal na wszystko. Wśród nich znaleźć można także suplementy na odchudzanie. Wiele osób, które zmagają się z otyłością, decyduje się na ich zakup, aby tylko pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak aby mogły one przynieść oczekiwane rezultaty, powinny być spożywane świadomie. Co to znaczy?

Odchudzanie – co zrobić, aby było skuteczne?

Przede wszystkim osoby z nadwagą powinny zdać sobie sprawę z jednej rzeczy: nie istnieją żadne magiczne tabletki, które sprawią, że człowiek schudnie. Suplementy mają jedynie za zadanie wspomagać chudnięcie, a nie je wywołać. Dlatego też suplementacja to nie wszystko. Najważniejsza jest bowiem odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Samo branie tabletek na odchudzanie może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego wszelkie preparaty należy spożywać z rozmysłem, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Rodzaje suplementów na odchudzanie

W aptece czy innych sklepach z suplementami znaleźć można wiele specyfików, o bardzo różnorodnych nazwach. Wybór właściwego produktu nie jest więc prosty, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczęło się proces odchudzania. Aby suplementy przyniosły oczekiwane efekty, należy je dobierać do własnych potrzeb. Jakie preparaty są dostępne do kupienia?

  1. Suplementy blokujące wchłanianie tłuszczów – jak sama nazwa wskazuje tego rodzaju specyfiki zmniejszają wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego o około 30%. Do tego typu substancji zaliczyć można kwas linolowy, kwas hydroksycytrynowy czy flawonole.
  2. Fat burnery – to suplementy, których zadaniem jest spalenie tkanki tłuszczowej. To jedne z najczęściej stosowanych preparatów, także przez miłośników aktywności fizycznej. Fat burnery dzielimy na naturalne oraz syntetyczne. Naturalne fat burnery to przede wszystkim ekstrakty roślinne (guarana, pokrzywa, yerba mate), natomiast syntetyczne to np. efedryna czy fenylopropanolamina.
  3. Suplementy hamujące łaknienie – to najlepszy wybór dla tych osób, które mają problem z powstrzymaniem się od jedzenia. Do tego rodzaju preparatów zaliczyć można produkty z naturalnymi wyciągami roślinnymi czy chromem.

Aminokwasy

Wśród substancji, które wspomagają odchudzanie, coraz częściej wymienia się aminokwasy. Są to związki chemiczne, które uczestniczą w procesach biochemicznych w organizmie, ale przede wszystkim sprawią, że w trakcie procesu odchudzania nie dojdzie do spalania mięśni. Aminokwasy je odbudowują, a do tego pozwalają na dłuższy trening. Do najczęściej stosowanych aminokwasów zaliczyć można: glutaminę, kazeinę czy kreatynę. Jednak obecnie niezwykle popularne stały się aminokwasy BCAA, które biorą udział w syntezie białek, odbudowują mikrourazy oraz zwiększają wydzielanie hormonów anabolicznych. To najlepszy wybór dla osób regularnie trenujących, np. na siłowni.

Odchudzanie nie jest procesem prostym. Niestety do dziś nie wynaleziono tabletek, które sprawiłyby, że zbędne kilogramy znikną bez żadnego wysiłku. Aby skutecznie schudnąć, należy przede wszystkim zadbać o zdrową dietę oraz uprawiać aktywność fizyczną. W celu przyspieszenia odchudzania można także skorzystać z suplementów, np. aminokwasów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które jednak należy przyjmować z rozsądkiem i najlepiej po konsultacji z lekarzem. Nierozważne stosowanie suplementów może doprowadzić do wielu niechcianych objawów, a nawet chorób, o czym nigdy nie wolno zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

numer stacjonarny VoIP Operatorzy obsługujący numery VoIP z Polski, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Francji, Holandii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Danii i innych halopolska.pl