Podolog, czyli zdrowe i zadbane stopy

Piękne stopy to wizytówka każdej kobiety – czytamy w niezliczonych tekstach promujących gabinety podologiczne. Jednak ich piękno to cel, jaki powinien przyświecać każdej osobie, bez względu na płeć i wiek. I nie tylko o urodę tu chodzi, ale o podstawową estetykę i zdrowie. Stopy to taka część naszego ciała, która nieustannie styka się z podłożem, a w punkcie styku dodatkowo ogranicza ją obuwie. 

Podologia – jedna z najmłodszych dziedzin medycyny

Podologia to interdyscyplinarna, młoda dziedzina nauki, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem, również chirurgicznym, chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. To zawód, którym na poziomie medycyny zajmuje się chirurg, ale na poziomie działań profilaktycznych zajmuje się kosmetolog. Podolog to specjalista z obszaru leczenia chorób stóp, działający w obu obszarach. Zobacz, jakie zabiegi wykonywane są w profesjonalnym gabinecie. Aby dobrze wykonywać swoją pracę, musi posiadać wiedzę z co najmniej kilku dziedzin medycyny:

  • dermatologii,
  • chirurgii,
  • diabetologii,
  • ortopedii,
  • opatrywania ran,
  • technik zaopatrzenia medycznego.

Kiedy powinniśmy udać się do podologa? 

Do podologa najczęściej kieruje nas nasz własny ból. Gdy nagle okazuje się, że przemieszczając się, każdemu krokowi towarzyszy ból a żaden but nie jest już komfortowy. Zakres pomocy udzielanej w gabinecie podologicznym jest niezwykle szeroki. Poznaj wszystkie możliwości, jakie ma do zaoferowania specjalistyczna pomoc dla stóp.

Jak przebiega wizyta?

Wizytę u podologa można zacząć od bezpiecznego obcinania paznokci, usuwania odcisków i wszelkiego rodzaju zgrubień, zrogowaceń czy pomocy przy wrastającym paznokciu. Dobrze zrobi nam staranny masaż stóp, peeling i profesjonalny pedicure. Ale podolog staje się niezbędny przede wszystkim osobom przy poważniejszych dolegliwościach, wpływających na cały narząd ruchu. 

Specjalistyczna pomoc podologiczna

Osoby chore na cukrzycę, borykające się z konsekwencjami grzybicy stóp czy wymagające dobrania optymalnej ortezy powinny odwiedzać gabinet podologiczny przynajmniej raz na miesiąc. Mogą tam liczyć nie tylko na doraźną pomoc, ale i uzyskać profesjonalną poradę dotyczącą pielęgnacji stóp, właściwej dla danego schorzenia. Otrzymać  można również zalecenia z obszaru profilaktyki, tak by poprzez codzienne samodzielne działania ograniczyć do minimum konsekwencje choroby. 

Podologia w sporcie

Pielęgnacja stopy sportowca i to zarówno dorosłego jak i dziecka to całkowicie odrębna kwestia. Osoba uprawiająca sport codziennie poddaje swoją stopę siłom i działaniom skutkującym negatywnie na jej pracę oraz wygląd. Bez względu na rodzaj obuwia sportowego, zawsze się w nim poci, co powoduje problemy z utrzymaniem higieny, powstawanie różnego rodzaju narośli i deformacji. Moda na bieganie, ćwiczenia na siłowni jest słuszna, ale trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty i odpowiednio o siebie zadbać. Dyscypliny sportu modne wśród dzieci: gimnastyka artystyczna, tenis, piłka, to dziedziny, które wymuszają staranną pielęgnację stóp, tak by ograniczyć negatywne konsekwencje uprawiania sportu w przyszłości. 

Profilaktyka lepsza od leczenia

Jak więc widać, warto umówić się na wizytę do podologa. Już na pierwszym spotkaniu dostaniemy komplet informacji na temat stanu naszych stóp i jak o nie dbać. W przypadku, kiedy dotknęłaby nas jakaś choroba, można szybko podjąć się leczenia i zniwelować powikłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *