Łupież – odwieczny problem!
Łupież, kto go miał, lub aktualnie zmaga się z tą przykrą dolegliwością skóry głowy wie, jak mocno może uprzykrzyć życie. Tłuste włosy, ubranie obsypane białymi płatkami, swędzenie, pieczenie i nic nie dające kuracje różnymi kosmetykami.
Skąd się bierze łupież?
Łupież to nic innego, jak złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka. Zaczyna się pojawiać z różnych powodów, nie do końca zdiagnozowanych – zbyt wysuszona skóra głowy, stosowanie kosmetyków o nieodpowiednim składzie oraz choroby np. takie jak łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry, grzybica. Często odpowiedzialne za łupież są drożdże, żyjące na skórze człowieka, które się mocniej uaktywniają w różnych sytuacjach, np. pod wpływem stresu, zmian hormonalnych, zbyt dużej ilości sebum, ale też nieodpowiedniej higieny.
Nie bez znaczenia jest także dieta uboga w minerały, np. cynk i witaminy z grupy B oraz ogólne prowadzenie niezdrowego trybu życia – brak ruchu, używki i mała ilość snu. To wszystko razem może przyczyniać się do powstania łupieżu, lub potęgowania objawów tego schorzenia. Częściej tez chorują osoby starsze niż dzieci oraz mężczyźni, ponieważ u nich szczególnie za łupież odpowiedzialny jest czynnik hormonalny. Warto zwracać też uwagę na to, czego używa się do mycia włosów. Staraj się stosować lekkie szampony, bez dodatków, silikonów, czyli bez zbędnych obciążeń struktury włosa. Naturalne składniki są zawsze bezpieczniejsze dla skóry, nie powodują jej podrażnień i przesuszenia. Także kosmetyki do pielęgnacji włosów, modelowania, typu pianki, lakiery, mogą być źródłem łupieżu.
Jak sobie radzić z łupieżem?
Sposobów jest kilka. Przede wszystkim ww. czynniki, związane z zachowaniem odpowiedniej higieny i zdrowego trybu życia. Priorytetowo, w przypadku wystąpienia łupieżu należy stosować szampon przeciwłupieżowy, leczniczy (dermatologiczny), który skomponowany jest na bazie odpowiednich składników, np. zawiera cynk, czy kwas salicylowy. Muszą wykazywać działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i minimalizować sebum, czyli opóźniać procesy łuszczenia naskórka. Normalizują też strukturę warstwy rogowej naskórka, eliminują swędzenie i pieczenie. Za łupież odpowiadają m.in. takie drożdżaki, jak: Malassezia, M. globosa i M. restricta, które są zwalczane właśnie przez tego typu preparaty. Zawsze więc czytaj dokładnie ulotkę, sprawdzając skład i działanie ww. szamponów. Oczywiście skuteczność ich działania jest kwestią zawsze mocno indywidualną, zależna od reakcji organizmu oraz rodzaju schorzenia. W jednym przypadku, po kilku zastosowaniach problem ustąpi, lub mocno się wyciszy, a w innym potrzebę będzie znacznie więcej czasu na zauważenie znaczących efektów. Pamiętaj, aby szampon przeciwłupieżowy pozostawić na głowie choć przez kilka minut, wtedy wniknie on głębiej w skórę i strukturę włosa.
Kolejną propozycją z zakresu kosmetyków zwalczających łupież, są różne emulsje przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze, których działanie opiera się na zabezpieczeniu skóry przed pękaniem, wysychaniem, łuszczeniem, świądem i uczuciem ściągnięcia. Stosowanie ich razem z szamponem na pewno wzmacnia efekty i przyspiesza eliminację problemu.
Warto też pamiętać, że inne kosmetyki stosuje się na łupież suchy, inne na mokry. Leczenie dermatologicznymi kosmetykami możesz też wesprzeć przebywaniem na słońcu, ok. pół godziny dziennie. To naturalna kuracja przeciwzapalna. W przypadku suchego łupieżu pomocny okazuje się także masaż w wymiarze 2. godzin tygodniowo. Dotleni, ożywi skórę oraz pobudzi ukrwienie.
Zanim zaczniesz leczyć łupież, postaraj się znaleźć jego przyczynę, a dopiero później wdrażaj odpowiednie środki zaradcze. Leczenie musi być systematyczne, oparte na najlepszych kosmetykach dermatologicznych. W innym przypadku efekty mogą być mizerne lub żadne.