Laserowe odmładzanie twarzy – jaki laser wybrać?

Laserowe odmładzanie twarzy cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Odmładzanie skóry laserem to zabieg dedykowany każdemu, kto zauważa u siebie mniej lub bardziej zaawansowane oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki i bruzdy, przebarwienia, utrata elastyczności skóry czy zmiany owalu twarzy. Na rynku dostępnych jest wiele laserów umożliwiających redukowanie oznak starzenia się skóry. Jaki laser jest najbardziej godny polecenia? O laserowym odmładzaniu twarzy porozmawiamy z ekspertem z branży beauty Anna Zienkiewicz. kosmetologiem w klinice Neonia w Krakowie.

– Lasery zdominowały współczesną medycynę estetyczną, nie może ich zabraknąć w żadnym profesjonalnym gabinecie oferującym zabiegi odmładzające i upiększające. Czy lasery rzeczywiście zasługują na miano najbardziej uniwersalnych urządzeń odmładzających?

Lasery cechują się niezwykle uniwersalnym zastosowaniem, gdyż z ich pomocą można zredukować liczne defekty skórne. Lasery różnią się sposobem działania, długością emitowanej fali czy efektem wywoływanym w tkankach – stąd wynika możliwość ich zastosowania w rozmaitych zabiegach beauty i anti – aging. Istnieją lasery, które umożliwiają całkowicie nieinwazyjne odmładzanie, nie pozostawiające na powierzchni skóry żadnych wymagających gojenia i rekonwalescencji śladów. Zabiegi z wykorzystaniem takich laserów mogą być wykonywane w dowolnym momencie, po czym można powrócić do codziennej aktywności. Inne lasery wyróżniają się większą inwazyjnością, gdyż ich zastosowanie prowadzi do przerwania ciągłości skóry oraz konieczności rekonwalescencji. Z drugiej strony jednak – zabiegi te wyróżniają się możliwością uzyskania spektakularnych efektów odmładzających.

– Zacznijmy zatem od tych ostatnich. Jakie zastosowanie znajdują lasery działające na zasadzie kontrolowanego uszkodzenia skóry?

Mówimy o laserze frakcyjnym ablacyjnym https://neonia.com.pl/laseroterapia/laser-frakcyjny-resurfacing/, który obejmuje swym działaniem zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Jednym z najnowocześniejszych laserów tego typu jest laser Alma Harmony XL Pro IPixel. Jest to laser emitujący liczne wiązki światła, które dziurkują skórę wytwarzając liczne mikrouszkodzenia. W związku z tym, że uszkodzenia te nie obejmują całej powierzchni skóry, a mają charakter punktowy i otoczone są przez nienaruszoną tkankę, zastosowanie lasera frakcyjnego prowadzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Naskórek zostaje złuszczony, a w skórze właściwej pobudzona zostaje synteza włókien kolagenowych. Ostatecznym efektem jest zaawansowany resurfacing skóry, jej wygładzenie i odmłodzenie, redukcja zmarszczek, blizn i rozstępów.

– Jak wygląda skóra po takim zabiegu i jak ją pielęgnować?

Bezpośrednio po zabiegu laserem ablacyjnym skóra pokryta jest licznymi, mikroskopijnymi urazami, które powstają w efekcie zjawiska termicznego – gwałtownego podgrzania tkanki i odparowania wody. Skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta – i taki stan skóry utrzymuje się średnio przez pierwsze 3 dni. Potem pojawiają się drobne strupki, a skóra zaczyna się łuszczyć. Cały proces gojenia trwa do 14 dni i powinno mu towarzyszyć odpowiednie postępowanie pozabiegowe. Wskazane jest unikanie ekspozycji na słońce oraz rezygnacja z sauny czy basenu, a także stosowanie kosmetyków o działaniu odżywczym i łagodzącym. Ostateczny efekt można ocenić około miesiąca po zakończeniu serii zabiegów – a tych powinno się wykonać kilka, w odstępach 4 – 6 tygodniu.

– A jak działają te lasery, które nie pozostawiają na skórze śladów wymagających gojenia?

Laser frakcyjny nieablacyjny – podobnie jak laser ablacyjny – oddziałuje na skórę na zasadzie wywołania termicznych mikrouszkodzeń skóry. Różnica polega na tym, że laser ten nie uszkadza naskórka, a jego działanie ogranicza się wyłącznie do głębszych warstw skóry. Zabieg prowadzi więc do stymulowania syntezy włókien kolagenowych i wygładzenia zmarszczek, a także pogrubienia i uelastycznienia skóry. Tak działa m. in. laser Alma Harmony XL Pro Clearlift, umożliwiający całkowicie nieinwazyjne odmładzanie skóry. Z kolei w zabiegu termoliftingu wykorzystywane jest nieco odmienne oddziaływania wiązki lasera na skórę. Doskonale obrazuje to działanie lasera Soprano Ice Platinum NIR – laser ten emituje światło podczerwone podgrzewające skórę właściwą i prowadzące do kurczenia włókien kolagenowych. Efektem jest ujędrnienie i rozświetlenie skóry, a także wygładzenie zmarszczek.

– Czy w przypadku takich nieinwazyjnych zabiegów także konieczne jest powtarzanie zabiegów?

Nieinwazyjne laserowe odmładzanie twarzy jest realizowane w postaci terapii obejmującej kilka zabiegów. Zaletą tego typu zabiegów jest możliwość przeprowadzenia ich o każdej porze roku, gdyż nie jest wymagane unikanie ekspozycji na słońce.

– A co z tzw. laserowym fotoodmładzaniem skóry?

Laserowe odmładzanie twarzy polega na usuwaniu oznak fotostarzenia, czyli takich konsekwencji starzenia się skóry i eksponowania jej na słońce jak utrata jędrności, zmiany przebarwieniowe oraz poszerzone i popękane naczynka. Do zabiegu fotoodmładzania najlepiej jest wykorzystać laser Alma Dye VL. Zamykanie naczynek w Krakowie w klinice Neonia również wykonujemy na laserze Dye-VL który umożliwia jednocześnie usunięcie przebarwień skóry. Emitowana przez laser wiązka światła z zakresu 500 – 600 nm pochłaniana jest przez barwnik skóry melaninę lub barwnik krwi hemoglobinę, prowadząc – odpowiednio – do rozpadu barwnika i rozjaśnienia przebarwień bądź obkurczenia i zaniku poszerzonych naczynek.

– Jak długo utrzymują się efekty odmładzania skóry laserem?

Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz tego, jaki tryb życia prowadzimy. Oczywiste jest, że stosowanie używek, eksponowanie skóry na słońce czy niewłaściwa dieta nie przysłużą się skórze i efekt zabiegów utrzymywać będzie się krócej. Efekty termoliftingu NIR mogą utrzymywać się do 12 miesięcy, podobnie jak zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego.

– Omówmy jeszcze na koniec przeciwwskazania do wykonania laserowego wygładzania zmarszczek i ujędrniania skóry.

Laserowe odmładzanie skóry jest zabiegiem bezpiecznym, należy jednak pamiętać o najważniejszych przeciwwskazaniach do zabiegu. Najistotniejsze z nich to stosowanie preparatów światłouczulających, nowotwory, schorzenia autoimmunologiczne, bielactwo, ciąża i laktacja czy stany zapalne bądź infekcje skóry.

Artykuł powstał we współpracy z : https://neonia.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *