Jakimi zabiegami powinny zainteresować się osoby, które mają cerę naczynkową? Sprawdzamy

Problem cery naczynkowej to nie tylko problem natury estetycznej, ale także i zdrowotnej. Wrażliwa skóra, reagująca nawet na najmniejsze podrażnienia zaczerwienieniem i obrzękiem, a także powstawaniem trwałych pajączków naczyniowych, nazywanych teleangiektazjami, są uciążliwymi dolegliwościami, które ponadto mogą wiązać się z częstszym występowaniem trądziku różowatego. Odpowiednia pielęgnacja skóry pomaga łagodzić objawy, jednak niektóre zmiany wymagają przeprowadzenia odpowiednich zabiegów kosmetycznych dla osiągnięcia zadowalającego efektu.

Skąd biorą się problemy ze skórą naczynkową?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o przyczynę wystąpienia problemów ze skórą naczynkową. Z pewnością dużą rolę odrywają tutaj czynniki genetyczne, ale wskazuje się również na wpływ żeńskich hormonów płciowych, niedobory różnych substancji odpowiedzialne za wystąpienie kruchości naczyń, czy alergie. O obecności cery naczynkowej świadczy utrzymujący się długo rumień, zwłaszcza przy zmianach temperatury, reakcjach emocjonalnych, intensywnym wysiłku fizycznym, w przypadku spożywania ostrych pokarmów i napojów, pod wpływem czynników atmosferycznych, jak wiatr, mróz, słońce, czy wreszcie w reakcji na twardą, chlorowaną wodę, środki chemiczne i leki. Warto zwrócić uwagę na czas trwania zaczerwienienia, gdyż krótkotrwałe zmiany koloru skóry i jej powrót do normalnego wyglądu po ustąpieniu czynnika sprawczego jest reakcją fizjologiczną. W przypadku cery naczynkowej, zmiany nie ustępują tak szybko i z czasem przechodzą w stan przewlekły, skóra staje się jeszcze bardziej wrażliwa i sucha, zaś poszerzone naczynia krwionośne zaczynają przeświecać przez nią pod postacią czerwonych pajączków lub niteczek.

Jak radzić sobie z cerą naczynkową?

Unikanie narażenia na czynniki wywołujące objawy, używanie specjalnych, przeznaczonych do skóry naczynkowej kosmetyków, czy suplementacja diety witaminami: C, B2, PP, rutyną, czy diosminą mają wartość pomocniczą w radzeniu sobie z problemem cery naczynkowej. Największe korzyści w zakresie dokuczliwych objawów przynoszą jednak zabiegi medycyny estetycznej, których dla cery naczynkowej jest dostępna cała gama. W zależności od tego, gdzie umiejscowione są zmiany i jak wyglądają, dobierana jest odpowiednia terapia.

Zabiegi przeznaczone dla cery naczynkowej

Skleroterapia
Do niedawna jedyną metodą walki z nieestetycznymi, poszerzonymi naczynkami skórnymi była metoda obliteracji, polegająca na wstrzyknięciu do zmienionego naczynia substancji wywołującej odczyn zapalny i jego zarastanie. Współcześnie dostępne są jednak inne, mniej inwazyjne, a równie skuteczne metody zamykania poszerzonych naczyń skórnych.
Zabiegi laserowe
Najpopularniejszą aktualnie metodą leczenia przeświecających przez skórę niebieskich lub sinych naczynek, jest zamykanie laserowe. Zazwyczaj używa się tutaj lasera neodymowo-yagowego lub diodowego. Energia emitowana przez laser swobodnie przechodzi przez skórę, nie uszkadzając jej i następnie absorbowana jest przez hemoglobinę, emitowane jest ciepło, dochodzi do koagulacji i trwałego zamknięcia naczynia krwionośnego. Takie zabiegi najczęściej przeprowadzane są w zakresie skóry nóg.
Terapia światłem IPL
Skrót IPL pochodzi od angielskich słów „intense pulse light” i oznacza terapię wiązką światła rozproszonego o różnych długościach fal, od zakresu widzialnego po podczerwieni. Dzięki temu efekt wywoływany jest na różnych poziomach skóry i przejawia się w redukcji przebarwień, rumienia oraz usuwaniu naczynek, szczególnie na twarzy, szyi i dekolcie. O ile w przypadku laserów zadowalający efekt uzyskuje się często po jednorazowym zabiegu, tak w przypadku terapii IPL najlepiej zabieg wykonać kilkukrotnie w odstępach 4-6 tygodniowych.
Terapia światłem LED
Efekt terapii światłem LED polega na biostymulacji komórek skóry i pobudzeniu jej do naturalnej, fizjologicznej odpowiedzi. Z tego też powodu efekt stosowania terapii światłem LED pojawia się najpełniej po 1,5-3 miesięcy od zakończenia terapii. To, czego można oczekiwać po terapii światłem LED, to redukcja zaczerwienień i stanów zapalnych, skuteczność w walce z trądzikiem różowatym i pospolitym, a także pobudzenie syntezy kolagenu i uelastycznienie skóry.
Jonoforeza, sonoforeza, mezoterapia igłowa
Choć najskuteczniejsze w walce z problemami skóry naczynkowej są zabiegi z użyciem światła, pomocniczo warto rozważyć także inne, wspomagające zabiegi. Polegają one na wprowadzaniu w głąb skóry substancji wspomagających jej regenerację, czy to poprzez użycie sił pola elektromagnetycznego (jonoforeza), ultradźwięków (sonoforeza), czy mikroigiełek (mezoterapia igłowa).

Współczesna medycyna estetyczna potrafi skutecznie pomagać pacjentom zmagającym się z problemem cery naczynkowej. Wybór najlepszej metody zawsze powinien opierać się o szczegółowe badanie i konsultację specjalisty medycyny estetycznej. Tylko takie postępowanie pozwoli nam bezpiecznie i skutecznie zawalczyć o piękną i zdrową skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *