Guma do żucia – wady i zalety
Żucie gumy wiąże się z wieloma mitami? Wiele osób uważa, że jednorazowe połknięcie gumy może spowodować zadławienie, a słodka guma szkodzi. Istnieją zagorzali zwolennicy żucia gumy i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Gdzie jest granica i jaką gumę żuć, by zapewnić naszej jamie ustnej komfortowe warunki oraz zdrowe zęby?
Dlaczego warto?
Guma do żucia ma bardzo pozytywny wpływ na stan naszego uzębienie pod warunkiem, że jest bez cukru. Tylko taki wybór jest ochroną dla naszych zębów i przyczynia się do przeciwdziałania powstawaniu próchnicy. Można więc zadać sobie pytanie, w jaki sposób guma jest słodka, skoro zdaniem producentów nie zawiera cukru? Zastosowane substancje słodzące sorbitol czy ksylitol to gwarancja słodkiego smaku, który jest przyjazny zębom. Najlepiej wybierać te, których właściwości są potwierdzone przez ADA (American Dental Association) lub OHF (Oral Health Fundation).
Żucie gumy wpływa pozytywnie na wydzielanie śliny. To działanie stymulujące, skutecznie pobudza ślinianki do produkcji większej ilości śliny. Guma sprawdzi się po posiłku, kiedy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów, szczególnie kiedy spożywamy potrawy bogate w cukier. Dostarcza niezbędne składniki mineralne, enzymy i przeciwciała podnoszące pH w jamie ustnej oraz przeciwdziałające powstawianiem próchnicy. Wiele osób uważa, że żucie gumy pozwala na przeciwdziałanie sytuacjom stresowym oraz działa pozytywnie jako skuteczny amortyzator przez zajadaniem słodkich przekąsek. Jednakże wszystkie te działania są uzależnione od indywidualnych preferencji.
Nadużywanie żucia gumy
Częste i długie żucie gumy wbrew pozorom nie podnosi skuteczności przedstawionych wcześniej zalet, wręcz przeciwnie może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości. Skład gumy ma właściwości przeczyszczające, dlatego spożywanie jej w nadmiernych ilościach może zaszkodzić. Zgodnie z etykietą osoba dorosła nie powinna przekraczać spożywania 15 listków gumy na dobę.
Zbyt częste żucie może być przyczyną problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, który odpowiada za otwieranie ust. Leczenie schorzenia prowadzi do ścierania zębów bólu mięśni, głowy i uszu, a nawet do przemieszczania się żuchwy. Leczenie tego typu dysfunkcji jest długotrwałe i niezbyt przyjemne, dlatego nie warto ryzykować. Zgodnie z zaleceniami jednorazowe żucie gumy powinno trwać co najmneij 20 minut.
Każda sytuacja w nadmiernych ilościach może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Dentyści zalecają stosowanie gumy zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ to jedne ze sposobów, który może zapobiegać powstawaniu szkodliwej dla szkliwa próchnicy.
Gabinet Stomatologii – http://www.dentystaradom.com/ w Radomiu.