Choroby skóry o podłożu alergicznym – czy możemy się przed nimi bronić?

[REKLAMA]

Alergia, uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, staje się coraz powszechniejszym problemem. Choć większość z nas kojarzy ją głównie z katarem, kichaniem i zaczerwienionymi oczami, w rzeczywistości może przyjmować bardzo różne formy. Często towarzyszą jej także problemy ze zdrowiem skóry.

Najczęstsze objawy

Spotykając się z dolegliwościami skórnymi o podłożu alergicznym, nie zawsze możemy być świadomi ich podłoża. W zależności od źródła problemu, przyjmują bowiem różne formy, kojarzone często z innymi przyczynami. Najczęściej spotykane choroby skóry związane z alergią to bez wątpienia atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk czy rumień – w różnych odmianach. Uczulenie może objawiać się zatem w niejeden sposób. Alergicy często mają do czynienia z zaczerwienieniem skóry oraz pojawieniem się na niej grudek czy pęcherzyków, w wielu wypadkach bardzo bolesnych. Wspomnianym objawom mogą towarzyszyć uczucie swędzenia oraz nadwrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne, niekiedy dodatkowo pogarszające jej stan. Na podstawie zasięgu oraz intensywności tego typu objawów zwykle możliwe jest określenie przyczyny problemu.

Sposoby na alergiczne choroby skóry

Najskuteczniejszym sposobem na dolegliwości, z jakimi wiążą się wszelkie choroby skóry o podłożu alergicznym jest oczywiście – w miarę możliwości – unikanie alergenu. Oczywiście w wielu przypadkach konieczne jest podanie leków, zarówno ogólnych, jak i miejscowych. Zwłaszcza gdy dolegliwości utrudniają wykonywanie codziennych czynności lub, w przypadku najmłodszych, powodują płacz i trudności ze spaniem. Dzieci zmagające się z atopowym zapaleniem skóry powinny przebywać pod stałą obserwacją dermatologa. Istnieją oczywiście skuteczne sposoby na zredukowanie objawów, z których warto skorzystać. Należą do nich np. wapno lub leki przeciwhistaminowe, ograniczające reakcję alergiczną. Eksperymentowanie z domowymi sposobami na uczulenie absolutnie nie jest wskazane – nigdy nie mamy pewności, czy stosowany przez nas środek dodatkowo nie zaszkodzi kondycji skóry, zwłaszcza gdy jest na nią nakładany bezpośrednio. Dobór kosmetyków przez osoby cierpiące na alergiczne choroby skóry powinien przebiegać w sposób szczególnie ostrożny, a najlepiej zostać skonsultowany z dermatologiem znającym szczegóły na temat dotychczasowego przebiegu dolegliwości. Na szczęście w aptekach jest dziś dostępnych wiele dermokosmetyków stworzonych z myślą właśnie o alergikach i skórze atopowej – ich wypróbowanie nie powinno nam zaszkodzić.

Jeden komentarz do “Choroby skóry o podłożu alergicznym – czy możemy się przed nimi bronić?

  • 19 lipca 2019 o 12:07
    Bezpośredni odnośnik

    U nas w domu jest naprawdę sterylnie, bo oprócz męża wszyscy są na coś uczuleni. Ja od dziecka zmagam się z silną alergią i niestety dzieci po mnie odziedziczyły tye że w jeszcze gorszym wydaniu. Obie córki od urodzenia mają azs. Cały czas uczymy się z tym żyć, inaczej jeść i dbać o skórę. W domu już nie ma normalnych kosmetyków tylko emolienty, ktorych używamy wszyscy. Najlepiej sprawdza się exomega control -emolient przeciw swędzeniu, ktorym wystarczy posmarować się raz na dobę i obie córki już same o tym pamiętają, bo po posmarowaniu skóra przestaje swędzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *