Botox – najpopularniejszy sposób na jędrną skórę

Toksyna botulinowa, lepiej znana, jako Botox, jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Lecz czy ktoś wie jak to działa?

Kiedy myślimy o medycynie estetycznej, jedną z pierwszych rzeczy, jaka przychodzi nam do głowy to botox, substancja bardzo często wykorzystywana w różnych zabiegach medycyny estetycznej. Jednak nawet z taką globalną popularnością, mało, kto wie, co to dokładnie jest, i jak to działa. Toksyna botulinowa, gdyż taka jest jej oficjalna nazwa, jest naturalnie występującym związkiem proteinowym, który jest produkowany przez bakterię Clostridium botulinum. W medycynie estetycznej, już odpowiednio przygotowany, jako botox, wstrzykiwany jest bezpośrednio w skórę. Głównym atutem toksyny botulinowej jest bardzo efektywna redukcja zmarszczek mimicznych jak i nadmiernego pocenia. Daje to naturalny, młody wygląd naszej skóry. Botox stosowany jest w różnych zabiegach medycyny estetycznej, co za tym idzie, zaleca się uprzednia konsultacja z lekarzem w celu upewnienia się, że ta naturalna substancja nie zagrozi naszemu życiu. Wiemy już, czym jest botox i skąd on pochodzi. Jak on, więc działa? Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej rozluźnia mięśnie, co skutkuje zmniejszeniem napięcia naszej skóry, co za tym idzie, redukuje zmarszczki mimiczne. Jak już wspomnieliśmy, dodatkowo blokuje on przesył impulsów nerwowych do gruczołów potowych, w skrócie redukuje pocenie się. Efekty zabiegu iniekcji toksyny botulinowej są widoczne już po kilku dniach od jego wykonania i utrzymują się przez kilka miesięcy. W przypadku redukcji zmarszczek mimicznych efekty botoxu utrzymują się od 3 miesięcy po nawet pół roku, natomiast redukcja nadmiernego pocenia się trwa nawet cały rok.

Czy są jakieś zagrożenia związane z botoxem? Oczywiście jak w przypadku prawie wszystkich zabiegów medycznych na świecie, toksyna botulinowa nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami neurologicznymi, chorobami tarczycy, przez kobiety w ciąży czy karmiących piersią, i oczywiście przez osoby uczulone. Dla bezpieczeństwa jednak zawsze warto jest skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej przed podjęciem się jakiegokolwiek zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *