Białe plamy na zębach – jak się ich pozbyć?

Na twoich zębach pojawiły się białe plamki? Zastanawiasz się nad przyczyną ich powstania? Jak się ich pozbyć? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji dotyczących tego rodzaju przebarwień na zębach.

Białe plamki na zębach to przebarwienia, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. Niektóre z nich nie są groźne, inne natomiast wymagają szybkiej wizyty u stomatologa, ponieważ mogą prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Zęby posiadają strukturę, która składa się z wielu różnych składników. Kiedy ich równowaga zostaje zachwiana na zębach mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do gabinetu dentystycznego.

Przebarwienia zębów mogą być powodowane czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Niekiedy może to być niedobór witamin czy minerałów w organizmie, w innym przypadku może być to spowodowane urazem w okresie tworzenia się szkliwa. Białe plamki mogą występować na pojedynczych zębach lub na kilku z nich. Niekiedy przebarwienia mogą wynikać z wady rozwojowej. Pamiętajmy także, że często może być to uboczny efekt noszenia aparatu ortodontycznego.

Jakie są przyczyny białych plamek na zębach?

Jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień na zębach może być niedobór lub nadmiar fluoru. Jeśli białe plamki pojawiają się u dzieci może to świadczyć o tzw. fluorozie. Nie wiąże się ona z osłabieniem szkliwa. Jeśli plamki spowodowane fluorozom pojawiają się na stałych zębach niestety ciężko się ich całkowicie pozbyć. Można próbować wykonywać specjalne zabiegi wybielające czy założyć licówki ceramiczne.

Inna przyczyną jest niedobór wapnia. To szczególnie ważny pierwiastek potrzebny do prawidłowego rozwoju szkliwa zęba. Jeśli plamki pojawiły się nagle możemy podejrzewać, że doszło do odwapnienia. W przeciwieństwie do fluorozy jest to nieco bardziej niebezpieczne zagrożenie dla zębów. Brak interwencji może grozić rozwojem próchnicy na zębach. Warto zatem udać się do dentysty, który wskaże odpowiednie zalecenia.

Hipoplazja szkliwa to jeszcze jedna przyczyna powstawania białych przebarwień na szkliwie. Wymaga ona leczenia stomatologicznego. Często wynika ona z powodu błędów dietetycznych czy chorób układu pokarmowego. Inaczej nazywana jest niedorozwojem szkliwa. ryzyko tej dolegliwości jest wysokie w pierwszych latach życia dziecka, kiedy wyrastają zęby stałe. Ważna jest zatem odpowiednia obserwacja zębów dziecka i leczenie, które zapobiegnie dalszemu rozwojowi.

Jak się pozbyć białych plamek?

W zależności od przyczyny powstawania białych przebarwień leczenie może polegać na różnych zabiegach. Istnieją różnego rodzaju metody, które w pewien sposób neutralizują powstawanie białych plamek oraz sprawiają, że stają się one niewidoczne. W gabinetach często stosowana jest mikroabrazja, która polega na starciu mikroskopijnej warstwy szkliwa. Białe plamki można usunąć także podczas zabiegu wybielania zębów. Ważne jest oczywiście określenie przyczyn zmian. Być może konieczna będzie zmiana diety czy nawyków.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *