Suplementy na pamięć i koncentrację – co wybrać?

Kapsułki i tabletki na pamięć i koncentrację, w tym suplementy, po które sięgają osoby rozkojarzone, uczące się albo takie, które czują, że ich mózg wraz z wiekiem napotyka trudności w przyswajaniu nowych informacji, to przysłowiowy temat rzeka. Nasz artykuł przybliży Ci ich skład i pomoże zorientować się w tym, co mogą zawierać.

Popularne suplementy na pamięć i koncentrację

Wśród rozmaitych tabletek, kapsułek i saszetek, jako najpopularniejsze okazują się być suplementy na pamięć i koncentrację, które zawierają ekstrakt z miłorzębu japońskiego. W samym tylko USA suplementy z miłorzębem stanowią 46,7% najczęściej polecanych¹. Nierzadko napotkać też możesz minimalizujące poczucie zmęczenia tabletki na pamięć z żeń-szeniem, a także pomagające utrzymać sprawność umysłową kapsułki z kwasem pantotenowym, czyli witaminą B5. Bardzo popularne są także suplementy na pamięć i koncentrację zawierające lecytynę.

Uważa się powszechnie, że wszystkie te “suplementy na lepszą pracę mózgu” mogą mieć dobroczynne skutki. Jeśli jednak zdecydujesz się na takie z wyciągami roślinnymi, to upewnij się, czy na pewno ekstrakt jest bezpieczny i standaryzowany (czyli wiesz jaka jest dokładna zawartość substancji czynnej w kapsułce lub tabletce). Marką, która produkuje takie suplementy jest m.in. Pure4me https://pure4me.pl/.

Suplementy dla mózgu a badania naukowe

Pytanie, które warto sobie zadać brzmi: czy tabletki na pamięć i suplementy na koncentrację rzeczywiście działają? Większość z tego, co na ich temat słyszymy pochodzi z badań klinicznych i testów na zwierzętach. Nawet w świecie naukowym zdania są bardzo podzielone, bo różne badania dają różne rezultaty.

Nadal wielu badaczy² poddaje w wątpliwość pozytywny wpływ miłorzębu japońskiego na poprawę koncentracji i pamięci. Podobnie jest z ekstraktem z żeń-szenia – jedne badania³ nie dostarczają żadnych istotnie statystycznych dowodów, a drugie uznają żeń-szeń za suplement wzmacniający funkcje poznawcze. W co więc wierzyć? Rozsądnym wydaje się przyjąć, że aby móc z całą pewnością rozsądzić tę kwestię musimy jeszcze nieco poczekać na większą ilość dokładnych badań naukowych.

Tabletki na pamięć a suplementy na pamięć i koncentrację – czy się różnią?

Kapsułki czy tabletki na pamięć mogą być tym samym co suplementy na pamięć. Co prawda częściej wyszukiwanymi frazami są „tabletki na pamięć” niż „suplementy na pamięć”. Prawdopodobnie dlatego, że szukamy pomocy, gdy pamięć szwankuje i jest nam wówczas bez różnicy, czy znaleziony produkt to lek OTC (sprzedawany bez recepty) czy suplement diety. Zarówno leki, jak i suplementy mogą być sprzedawane w postaci tabletek lub kapsułek, a także zawierać podobne substancje. Najważniejszym jest jednak, aby znaleźć taki produkt, który – jak już wspomniano wcześniej – posiada w swym składzie standaryzowane składniki, a zawarte w nim witaminy i minerały występują w nim w dobrze przyswajalnych związkach.

Chcesz poznać więcej informacji o takich preparatach, jak suplementy na pamięć i koncentrację? Zajrzyj na stronę internetową https://pure4me.pl/.


[1] https://neuro.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/jnp.2010.22.3.345

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3311304/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3311304/

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6989239/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *